Ne Mutlu Türküm Diyene...
Batı Trakya’lılar Soma’da Memleket Usulü Geleneksel İftarda Buluştu
Geri Dön
Batı Trakya’lılar Soma’da Memleket Usulü Geleneksel İftarda Buluştu
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Soma Şubemizin her yıl geleneksel olarak düzenlediği memleket usulü iftarı, bu yılda 18 Haziran 2017 Pazar günü şube merkezinin içinde bulunduğu Fuat Balkan Parkında yaklaşık 2 bin 500 hemşehrimizin katılımı ile gerçekleştirildi.
19/06/2017

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Soma Şubemizin her yıl geleneksel olarak düzenlediği memleket usulü iftarı, bu yılda 18 Haziran 2017 Pazar günü şube merkezinin içinde bulunduğu Fuat Balkan Parkında yaklaşık 2 bin 500 hemşehrimizin katılımı ile gerçekleştirildi.

Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin’in de katıldığı iftara ayrıca Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Soma Emniyet Müdürü Sayım Başaran, BTTDD İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş, Manisa Büyükşehir Belediyesi Soma Koordinatörü İbrahim Yıldırım, Soma TEAŞ AR-GE Müdürü Uğur Tekir, E.L.İ İşletme Müd. Yrd. Ali Ulu, Gediz Elektrik Dağıtım Soma Şube Müdürü Ahmet İzgin, Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi Ahmet Kereci, STK Yönetici ve temsilcileri ile hemşehrilerimiz katıldı.

İftar yemeğinde konuşan Soma Şube Başkanı Mehmet Akın, şube olarak her yıl Batı Trakya’daki gelenek ve görenekleri yaşatmak ve yeni nesillere oradaki örf ile ananeleri unutturmamak adına düzenledikleri memleket usulü geleneksel iftar yemeğine katkı koyan ve yoğun katılım gösteren hemşehrilerine teşekkür etti.

Daha sonra kürsüye gelen Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin de öncelikle Soma şubesine, göç etmek zorunda kaldıkları topraklarda ki gelenek ve görenekleri yeni nesillere aktardıklarından ve Soma’ya geldiği her organizasyonda karşılaştığı muhteşem kalabalıktan dolayı üyeleri ile birlikte teşekkür etti. Sonrasında da “Allah oruç tutanların orucunu kabul etsin, tutamayanların da niyetini bozmasın” dedi.

Devamında Hüseyin “Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı olarak seçildiğim ilk kongrenin üzerinden 25 ay geçti. O gün kürsüden genel başkan olduktan sonra Türkiye’de yaşayan Batı Trakyalı hemşehrilerimizin sorunlarının kökünü kazımak için söz vermiştim, bu gün de huzurunuzda sorunların kökünün kazınmış olmasının huzuru ile konuşuyor olmanın gururunu yaşıyorum.

Şimdi de buradan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’a seslenmek istiyorum. Sayın Çipras, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Binali Yıldırım yarın öğlende Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosluğunu ziyaret edecek. Ardından ikindi namazını Kırmahalle’de kılacak ve oradan da iftar için Kurcalı köyüne geçecek.

Gelin sizde Sayın Yıldırım ile birlikte Batı Trakyaya gelin, orada el ele vererek, Batı Trakya Türk Azınlığının huzurunda 90 yıldır inkar edilen etnik kimliklerini kabul ettiğinizi beyan edin, artık orada yaşayan Batı Trakyalıların da sorunlarının son bulması için ilk adımı atın. Batı Trakya’da yaşayan azınlık da, çoğunluk da huzur içinde bugünden sonra sorunsuz yaşasın.

Birlikte yaşamak zorunda olduğunuz bu coğrafyada gerçek komşuluğu ve dostluğu pekiştirmek için bir adım atın ve tarihe geçin” diyerek konuşmasını tamamladı.

Son olarak kürsüye gelen Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş'da, Batı Trakya camiası ile birlikte olmaktan her daim keyif ve haz aldığını belirterek bu akşamda farklı bir iftar sofrasında bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek tebrik edip, teşekkir ett.

  

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015