Ne Mutlu Türküm Diyene...
Batı Trakyalıların Zeytinburnu'ndaki Geleneksel İftarı Gerçekleşti
Geri Dön
Batı Trakyalıların Zeytinburnu'ndaki Geleneksel İftarı Gerçekleşti
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Zeytinburnu Şubesi ve İstanbul Batı Trakya Türkleri Spor Kulübü'nün her yıl geleneksel olarak düzenlediği İftar Spor Kulübü Tesislerinde gerçekleştirildi.
07/06/2017

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Zeytinburnu Şubesi ve İstanbul Batı Trakya Türkleri Spor Kulübü'nün her yıl geleneksel olarak düzenlediği İftar, Spor Kulübü Zeytinburnu'ndaki tesislerinde gerçekleştirildi. 

İftara Genel Başkan Av. Necmettin HÜSEYİN, Tek Rumeli TV Yönetim Kurulu Başkanı Atilla BAYKAL, Zeytinburnu Belediyesi 3. Dönem Başkanı Dr. Adil EMECAN, CHP Zeytinburnu İlçe Başkanı Metin DOĞAN, BTTDD İzmit Şube Başkanı Lütfü BODUR, Üsküdar Şube Başkanı Hasan KÜÇÜK, Gaziosmanpaşa Şube Başkanı Şaban SAKALI, BTTDD Genel Başkan Vekili Dr. Sebahattin MERİÇ, BTTDD Genel Başkan Yardımcısı ve Zeytinburnu Şube eski Başkanı Besim İSMAİLBAŞA, Genel Merkez Veznedarı Yrd. Doç. Dr. Adnan Apti, BTTDD Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Av. Hasan Yazıcı, Disiplin Kurulu Üyesi Av. Selahattin Meriç, BTTDD Genel Merkez Denetim Kurulu Başkanı Seyit Saitoğlu, BTTDD Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kocaahmet, BATEV Başkanı Selahattin YILDIZ, CHP Zeytinburnu İlçe Sosyal Politikalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Yüksek Mühendis Hasan Ali HAYIROĞLU, CHP Zeytinburnu Belediye Meclis Üyeleri Hüseyin ÜSKÜDAR,  DT Osman GENÇ, Düzgün KAYA ve Satı ORAL, Rumeli Balkan Federasyonu Kurucu Başkanı Özcan PEHLİVANOĞLU, RUBASAN Başkan Vekili Süheyl ÇOBANOĞLU, BATÇEV Başkanı Musa YURT, AVRASYA HOSPİTAL Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Hüseyin URLU ve Genel Koordinatör İbrahim URLU,  Telsiz Mahalle Muhtarı Yakup TORAMAN,  Telsiz Mahallesi Kültür Derneği Başkanı Kadir ŞENGÜL ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Şanlı Urfalılar Dernek Başkanı Murat TUFAN,  Diyabetller ve Engelliler Dernek Başkanı Nurşen ÖRNEK, Telsiz Spor kulüp Başkanı Turgay KALYONCU, Yenidoğan Güneşspor Başkanı ve CHP Meclis eski Üyesi Cengizhan BAHÇEKAPILI, ROMDER eski Başkanı Muhterem GÜL, Beyaz Ay Dernek Başkanı Ali Ekber ŞENKAL, CHP İl Genel Meclisi eski Üyesi Yaşar DİNDAR, İst. Batı Trakya Türkleri Spor Külübü Kurucu Başkanı Mehmet ÖZGÜR ve eski Başkanı Hasan ŞAHİN, BTTDD Zeytinburnu Şube eski Başkanı Av. Asım GÜVEN, Zeytinburnusporlular Derneği Başkanı Veli AKÇURA ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Batı Trakya Türkleri Zeytinburbu ilçe sakinleri ve dernek üyeleri katıldı.

Geleneksel İftar yemeğinin açılış konuşmasını yapan Zeyttinburnu Şube Başkanı Fatih Hacıbedel herkesin iftarını tebrik ederek birlik ve beraberlik mesajı verdi. Sonrasında Spor Kulübü Başkanı Hakan Güler ve TEK Rumeli TV Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Baykal da birer kısa selamlama konuşması yaptı.

Son olarak kürsüye gelen Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin "Sevgili spor kulübü başkanım, sevgili şube başkanım, değerli konuklar, sevgili Batı Trakyalılar hepinize katılımınızda dolayı teşekkür ediyorum. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Dernekleri adına hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Allah orucunuzu kabul etsin , bu akşam bu güzel sofrayı kuran, emeği geçen, katkı sağlayan herkse ayrıca teşekkür ediyorum.

İki yıl önce burada yeni başkan olarak geldiğim bu kürsüde çalışma izni ve ikamet iznini çözeceğiz demiştim, çok şükür ki iki senenin sonunda Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği, Batı Trakya Türklerinin sorunlarının yüzde doksanını çözdü, bununla yetinmedi tüm Balkanlardaki kardeşlerimize de büyük katkı sağlayacak bu çalışmayı adeta hazır şekilde devletimizin önüne sundu ve sonucunu da iki yıl içinde aldı. Burada yaklaşık 50 yıldır kronikleşmiş bu sorunlardan, sıkıntı çeken insanların öncelikle bu haklara kavuşmasından dolayı hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.

11 sorun vardı kısaca özetliyeyim; bildiğiniz gibi 2014 yılında ikamet tezkereleri 1 yıla düşmüştü, bu ikamet tezkereleri şu andan itibaren yapılan başvurularla Türk soylu evrakını ibraz eden Yunanistan vatandaşı Batı Trakya Türkleri, Bulgaristanlı kardeşlerimiz, Uygur Türkleri ve Ahıskalılar için süresiz yani 99 yıllık ikamete geçiş sürecine adım atıldı ve gelen genelge ile birlikte 15 Ağustos 2017 tarihine kadar yapılacak başvurularda bu başvuru sahipleri belli vatandaşlık hakları dışındaki tüm hakların kullanımını sağlayan 99 yıllık ikamete kavuşacak.

Bu ikamet tezkereleri için belli şartlar kondu. Birincisi; 2017 yılından önce bir gün dahi olsa Türkiye Cumhuriyeti sınırından içeriye girmiş olmak. İkincisi; Türk soylu olmak, Üçüncüsü; Haymatlos Yunan vatandaşıysa ya Yunanistan kimliği ile girmiş olmak ya da pasaport ile girmiş olmak yeterli. Bunun dışında hiçbir şartı yok. Buraya geldiğinde insanlar bir sabıka kaydı götürecek bunun dışında 63 TL para ödeyecek. Burada farklı kategoriler olduğu için başvuru şekilleri değişiyor. Haymatlos ve iskat olan insanların başvuru mercii İl Göç İdareleri. Bu tüm Türkiye’de uygulanacak sistemdir o yüzden 2.500 civarındaki Haymatlos kardeşimizin  zaman geçirmeksizin İl Göç İdarelerine başvurarak uzun süreli ikamet başvurularını bir an önce yapmalarını tavsiye ediyoruz.

İkincisi; hali hazırda Yunan vatandaşı olan ve Türkiye’ye pasaport ile gelmiş aynı zamanda ikameti bulunan arkadaşlarımız. Bunlarda Göç İdaresinin web sitesine girerek ikamet çeşidi değişikliği bölümüne girecek ve uzun süreli ikamet randevusu alacak ve başvuru işlemi de böylelikle tamamlanmış olacaktır. Sonraki tarihlerde istenen evraklar ibraz edilecektir. İkameti olmayanlar ise; Türkiye’ye pasaport ile girmiş olanlar ilk başvuru olarak uzun süreli ikamet talebinde bulunacak. Taftota ile Türkiye’ye gelen insanlarımız ise; bizzat İl Göç İdarelerine giderek uzun süreli ikamet talebinde bulunacaklar. Bu sistem bu şekilde yürüyecek.

İkinci müjde İstisnai Vatandaşlık konusunda geldi. İstisnai Vatandaşlıkta genelgenin getirdiği uygulamaya göre ; Birincisi; Haymatlos olan insanların vatandaşlık alma noktasında önü açıldı. İkincisi; annesi, babası, çocuğu veya eşi Türk vatandaşı olan herkes 5 yıllık süreyi beklemeksizin, evlilik nedeniyle olan 3 yıllık süreyi beklemeksizin yada 180 gün yurt dışında kalma şartını yerine getirmeksizin bizzat gidip İl Nüfus Müdürlüklerinden  vatandaşlık başvurusu yapacaklar, bu insanlarda bu başvuru haklarını 30 Mayıs 2018 tarihine kadar kullanabilirler. Ben sizlerden şunu rica ediyorum. Buradaki insanların bir ayağı Batı Trakya’da. Çevrenizde duymayanlara bu uygulamayı duyurun. Çünkü 15 Ağustos 2017 tarihine kadar bir defaya mahsus olarak çıkmış bir genelgedir, istisnai bir durumdur. Mümkün olduğunca çok insanımızın bu haktan faydalanmasını sağlayalım. Vatandaşlık konusunda ise 2.500 kişi hiçbir kimlik olmaksızın Türkiye’de yaşıyor, istisnasız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına başvurmalarını sağlamak üzere yine hepimize görev düşüyor. Diğer birinci derecede yakınlar ile ilgili konuda ise bu arzuya bağlıdır insanlar talep ederse Türk vatandaşlığına başvurmanın önü açılmıştır. 

Yine gelen bir genelge de birinci derecede yakınları ile ilgili insanların 53 TL’lik SGK’dan yararlanma, Genel Sağlık Sigortası kapsamına girme olayıdır. Bu yürürlüğe girdi ancak gelen şikayetlerden öğreniyoruz, sonrasında bizde kontağa geçtiğimiz için SGK’da sistem şu anda yabancı uyruklu olarak giriş yapıldığında 420 TL gibi bir tutar tanımlıyor, bununla ilgili çalışma devam ediyor. Bu çalışma tamamlandığında Batı Trakyalılar birinci derece yakınları ile ilgili SGK’ya kaydını yaptırdığında aynı Türk vatandaşı GSS kapsamında olan insanlar gibi sadece 53 TL ödeyip bu hizmetten faydalanacaktır. Bu sıkıntı geçicidir. 
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği son yıllarda görülmemiş şekilde hareket yaşıyor, üyeleri sahip çıkıyor, bu üyeler aynı zamanda Batı Trakya davasına sahip çıkıyor. Ben bu akşam buradaki iftara katılan herkese bir kez daha teşekkür ediyorum" diyerek konuşmasını tamamladı.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015