Ne Mutlu Türküm Diyene...
Binlerce Batı Trakyalı Bursa'da Panayırda Buluştu
Geri Dön
Binlerce Batı Trakyalı Bursa'da Panayırda Buluştu
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği  Bursa Şubemizin tarihi Kırkpınar'ın ardından düzenlediği '19. Batı Trakyalılar Panayırı ve 13. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası, 22 Temmuz Pazar günü Gündoğdu Mesire Alanı'nda yoğun katılımla gerçekleştirildi.
23/07/2018

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği  Bursa Şubemizin tarihi Kırkpınar'ın ardından düzenlediği '19. Batı Trakyalılar Panayırı ve 13. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası, 22 Temmuz Pazar günü Gündoğdu Mesire Alanı'nda yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Etkinlik saat 11.00'de Panayır Ağası Ahmet Mehmet Yuvacı ve Bursa Şube Başkanı Ali Eminlatif ile dernek yöneticilerinin davul zurna eşliğinde ellerinde Türk bayraklarıyla alana girişi ile başladı.

Daha sonra Osmangazi Belediyesi Halk Dansları Topluluğu sahne aldı. Gösterinin ardından Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ve Genel Başkan Av.Necmettin Hüseyin etkinlik alanına giriş yaptı. Genel Başkan Av.Necmettin Hüseyin, Hakan Çavuşoğlu, Panayır Ağası Ahmet Mehmet Yuvacı, Bursa Şube Başkanı Ali Eminlatif ve dernek yöneticileri ile birlikte er meydanını turlayarak, hemşehrilerini selamladı.

Protokolün yerini almasının ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı ve Halk Dansları Topluluğu sahne aldı. Daha sonra etkinliğin resmi açılışına geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile Batı Trakya Türklerinin efsane lideri merhum Dr. Sadık Ahmet ile Batı Trakyalı 15 Temmuz Demokrasi Şehidi Mustafa Cambaz ve kısa bir süre önce vefat eden eski Genel Başkanımız Op.Dr.Erol Kaşifoğlu başta olmak üzere tüm şehitler için Aşr-ı Şerif okutuldu.

Batı Trakya Türklerinin gövde gösterisine dönüşen etkinliğin açılış konuşması için ilk olarak Panayır Ağası Ahmet Mehmet kürsüye çıktı. Mehmet, 19'uncu Batı Trakyalılar Panayırı ve 13'üncü Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası'nın hayırlı olmasını diledikten sonra, katılımcılara ve katkıda bulunanlara teşekkür etti. Güreşçilere başarılar dileyen Ahmet Mehmet, ''Asırlardır yaşatılan bu gelenek devam edecek. Şanlı bayrağımız sonsuza dek dalgalanacak. Batı Trakya'da Türk varlığı hiçbir zaman bitmeyecek'' dedi.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şube Başkanı Uzm. Dr. Ali Eminlatif ise katılımdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, çok duygulandığını vurguladı. Dernek yönetimi olarak verdikleri sözleri bir bir yerine getirdiklerini ifade eden Eminlatif, ''Bizim dönemimizde uzun süreli ikamet, 53 liraya sağlık hizmeti gibi önemli kazanımlar oldu. Derneğimiz bu süreçte bir kılavuz görevi gördü. Diğer faaliyetlerimizle de fark yarattık. Şimdi sıra sözünü verdiğimiz görkemli bir dernek binasına geldi. Uzun süredir büyük gizlilik içerisinde yürüttüğümüz projemizle yakın zamanda karşınızda olacağız. Büyük sürprizlere hazır olun'' diye konuştu.

Daha sonra kürsüye çıkan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği  Genel Başkanı Av.Necmettin Hüseyin de, Batı Trakyalılar Panayırı ve Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası'nın Kırkpınar'ın hemen ardından yapılan güzel bir etkinlik haline geldiğini söyledi. Etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Hüseyin, sözü Yunanistan'da sorunlarla boğuşan Batı Trakya Türk Azınlığı'na getirdi. Türk Azınlığın sabrının taştığını vurgulayan Hüseyin, ''Biz artık Batı Trakya'da huzur içinde yaşamak istiyoruz. Derneklerimize tabelaları asmak istiyoruz. Seçilmiş müftülerimizin tanınmasını istiyoruz'' ifadelerini kullandı. Bursa Gençlik Spor İl Müdürü Süleyman Şahin ise Türk sporuna katkılarından dolayı Bursa Şubesi'ne teşekkür etti.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar konuşmasında, öncelikle dernek yöneticilerini etkinlik nedeniyle kutladı. Toplumların bu geleneklerini yaşatarak ileriye daha emin bakabileceklerini anlatan Dündar, Bursa'nın bir cazibe merkezi olduğunu, Osmanlı'nın kuruluşundan bu yana Anadolu'dan, Orta Asya'dan, Balkanlardan insanların bu şehre geldiğine işaret etti. Hemşehrileri ile şehre, ülkeye katkıları nedeniyle gurur duyduğunu dile getiren Dündar, ''Burada bulunan insanlar bayrağın kıymetini, başka bayrak altında yaşamanın ne demek olduğunu bilen insanlar'' dedi.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu,yaptığı konuşmada Batı Trakyalılar Panayırı ve Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası'nın önemine işaret ederek, ''19 yıl süreyle aynı heyecanı, aynı toplulukları burada buluşturmak ve bu heyecanı yarına taşımak zordur. Daha önce yaptığım için biliyorum. Destek verenleri ve dernek yöneticilerimizi bir kez daha tebrik ediyorum'' diye konuştu. Batı Trakyalılar için Batı Trakya'nın sadece bir coğrafi isim, haritadaki bir yer olmadığının altını çizen Çavuşoğlu şöyle devam etti: ''Batı Trakya ruhtur, gelecektir, bizim için hiç bitmeyecek bir davadır. Dolayısıyla Batı Trakya'ya bu çerçeveden bakıp gördüğümüz zaman yapmamız gerekenlerin sorumluluğu bir kat daha artıyor. Çünkü Batı Trakya için geçmişte bedel ödeyen büyüklerimiz, ağabeylerimiz var. Bu uğurda hayatını kaybedenler var. Başta Sadık Ahmet... Bu bir aşk, bu bir tutku. Batı Trakya'da doğup büyüdüyseniz bunun ne demek olduğunu gayet iyi anlarsınız'' dedi.

Protokol konuşmalarının ardından katılımcılara geleneksel yemekler ikram edildi. Daha sonra Kırkpınar Başcazgırı 'Pele Mehmet' (Mehmet Tura) pehlivanları er meydanına davet etti. Binlerce katılımcı güreşleri ilgiyle izlerken, arada yapılan ağalık ihalesini yeniden Ahmet Mehmet Yuvacı kazandı. Kıyasıya mücadelelerin sonunda 19. Batı Trakyalılar Panayırı ve 13. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası'nın Başpehlivanı Ali Güngör Ekin oldu. Ekrem Yavuz ikincilik madalyasını takarken, üçüncülük kürsüsünü Batı Trakya'daki Seçek ve Alantepe yağlı güreş şampiyonalarının son Başpehlivanı Niyazi İbiş ile Bursalı güreşçi Murat Aydoğdu paylaştı.

Güreşçilere madalyalarını Bursa Şube Başkanı Ali Eminlatif, Genel Başkan Necmettin Hüseyin, Gençlik Spor İl Müdürü Süleyman Şahin ve Ağa Ahmet Mehmet Yuvacı birlikte taktılar. Başaltında ise altın madalya, finalde Emin Öztürk'ü yenmeyi başaran Yalçın Öncül'ün oldu. Bu kategoride üçüncülük kürsüsüne ise Adem Ustaoğlu ile Barış Katmerlikaya çıktı. Başaltıda dereceye girenlere madalyalarını Bursa Şubesi İkinci Başkanı Hasan Ali Çavuş ile Genel Sekreter İsmail Hayat birlikte taktı.

Er meydanında güreşçilerin mücadelesi ilgiyle izlenirken, Bursa Şubesi Kadın Kolları üyeleri etkinlik alanında Batı Trakya'nın yöresel lezzetlerini katılımcıların beğenisine sundu. El emeği yiyecekler adeta kapışıldı. Etkinliğe sponsorların yanı sıra, Spor Toto, Güreş Federasyonu, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Osmangazi Belediyesi, Yıldırım Belediyesi ve Gürsu Belediyesi de destek sağladı.

Protokolde yer alanlar arasında şu isimler de yer aldı: ''Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Osmangazi Belediyesi Başkan Yardımcısı Cem Kürşad Hasanoğlu, Osmangazi Belediyesi Meclis Üyesi Ünal Aksoy, Yıldırım Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Kaşifoğlu, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı İsmail Kuş, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Hasanoğlu, Teşkilat Başkanı Musa Yurt, Soma Şube Başkanı Mehmet Akın, İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş, BATISİAD Başkanı Ahmet Er, BATTAM Başkanı Özkan Hüseyin, Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi Başkanı Ahmet Hacıosman, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Necat Ahmet, ABD Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Necati Aga, Batı Trakya Spor Kulübü Başkanı Nedim Kurtoğlu, Cihan Spor Kulübü Başkanı Ahmet İzmirli, Batı Trakya Spor Kulübü Osmangazi Şube Başkanı Özkan Altınkol, Önceki Dönem Batı Trakyalılar Panayır Ağası Mehmet Emiroğlu, Seçek Ağası Hüseyin Bekirusta, Seçek Azınlık Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Mesut Şerif, BTTDD Bursa Şubesi eski Başkanlarından Mehmet Koca, Ahmet Koç ve Şükrü Köse, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Bülent Kandemir, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Tarık Köse, Bal-Göç Genel Başkanı Veli Öztürk, Gündoğdu Muhtarı Erkan Kötökli.''

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015