Ne Mutlu Türküm Diyene...
Binlerce Batı Trakyalı Çiftehavuzlar'da Buluştu
Geri Dön
Binlerce Batı Trakyalı Çiftehavuzlar'da Buluştu
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği  Bursa Şubesi'nin, Çiftehavuzlar Lokali ile birlikte düzenlediği ''8. Geleneksel Kur'an-ı Kerim Ziyafeti ve Mevlid-i Şerif'' programı Çiftehavuzlar-Fatih Yaşam Merkezi'nde gerçekleştirdi.
15/05/2018

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği  Bursa Şubesi'nin, Çiftehavuzlar Lokali ile birlikte düzenlediği ''8. Geleneksel Kur'an-ı Kerim Ziyafeti ve Mevlid-i Şerif'' programı Çiftehavuzlar-Fatih Yaşam Merkezi'nde gerçekleştirdi.

Osmangazi, Yıldırım, Bursa Büyükşehir Belediyeleri ve hayırseverlerin desteğiyle gerçekleştirilen etkinlik 3 bine yakın Batı Trakya Türkü'nü bir araya getirdi. Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Çalışma ve Sağlık eski Bakanı Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali'nin de katıldığı etkinlikte, Batı Trakya Türk Azınlığı en üst düzeyde temsil edildi. Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, 13 kişilik din görevlisi heyeti ile birlikte Yunanistan'dan gelerek, Bursa'daki hemşehrileri ile buluştu.

Etkinlik, Batı Trakya'nın geleneksel kıyafetlerini giyen gençlerin ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şube Yönetim Kurulu'nun karşıladığı katılımcıların alana alınması ve Osmangazi Belediyesi Karabaş-i Veli Kültür Merkezi Sema ekibinin gösterisi ile başladı. Daha sonra protokol konuşmalarına geçildi. İlk olarak kürsüye Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Başkanı Uzm. Dr. Ali Eminlatif çıktı. 8 yıl önce bu etkinliği başlatanlara ve bugünlere gelmesinde emeği olanlara teşekkür eden ve büyük katılım karşısında duygulandığını dile getiren Eminlatif, ''Değerli hemşerilerimize ve Derneğimizin Çiftehavuzlar Lokali Temsilcisi Selami Kalenci'ye çok teşekkür ediyorum. Batı Trakya için gece gündüz çalışıyoruz. Burası icraat anlatma yeri değil ama bu noktada güzel bir sözü hatırlatmakta yarar görüyorum: 'Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz'. Biz de işimizi yapıyoruz'' ifadelerini kullandı.

Etkinlikte aynı zamanda, Türk Azınlığa Lozan'dan doğan haklarını bir türlü vermeyen Yunanistan'a çok güçlü bir birlik mesajı verildiğinin altını çizen Eminlatif şunları kaydetti: ''Batı Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif 13 kişilik bir ekiple aramızda. Anavatandaki sorunlarımızın çözümünde büyük emekleri olan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile eski Bakanımız Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu burada. Yine Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar aramızda. Bu değerli hemşehrilerimiz dışında Milli davamıza büyük destekleri olan Bursa'nın saygıdeğer protokolü ve binlerce Batı Trakyalı bizlerle beraber. Kısacası tek vücuduz. Bugün anneler günü bütün annelerin gününü kutluyorum. Hemşehrilerime ayrıca Ramazanınız mübarek olsun diyorum. Milletvekili aday adaylarına başarılar diliyorum. Konuşmamı bir hadisle sonlandırmak istiyorum: Birbirinize buğuz etmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize arka çevirmeyin; ey Allah'ın kulları, kardeş olun.''

Ali Eminlatif'in ardından Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkez Teşkilat Başkanı Musa Yurt kısa bir konuşma yaptı. Daha sonra kürsüye çıkan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, bu tür etkinliklerin önemine işaret ederek, Batı Trakya'ya ellerinden gelen desteği vermeye devam edeceklerini söyledi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise yıllar önce başlattıkları etkinliğin artık büyük katılımla gerçekleşiyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sağlık ve Çalışma eski Bakanı Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu da, yıllardır Batı Trakya için ellerinden geleni yapmaya çalıştığını belirterek, merhum Dr. Sadık Ahmet'in Batı Trakya Türk Azınlığı'nın sorunlarının dünyaya duyurulmasında büyük payı olduğunu anlattı ve kendisini bir kaz daha rahmetle andı.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, 11 yaşında Gümülcine'den Çanakkale'nin Biga ilçesine okumaya geldiğini belirterek, ''Burada yaşayan birçok insan oradaki insanımızın varlığından bihaberdi ama şükürler olsun şu anda bütün bunların hepsini gidermiş olduk'' dedi. Recep Tayyip Erdoğan'ın 53 yıl sonra Gümülcine'ye giden ilk Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve 65 yıl sonra Gümülcine'ye giden ilk Cumhurbaşkanı olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, anavatanda uzun dönem ikamet, çalışma izni, vatandaşlık gibi konuları çözüme kavuşturduklarını anlattı. ''Ancak bugün Batı Trakya'da ülkesinin sınırları içinde yaşadığımız, asli vatandaşı olduğumuz Yunanistan'ın bakış açısını bir türlü değiştiremedik ama biz doğru bildiğimiz yolda devam edeceğiz'' diyen Çavuşoğlu şöyle devam etti: ''Batı Trakya'daki kardeşlerimizin zor günler geçirdiğini, Yunanistan'ın ekonomik darboğaz yaşadığı bir dönemde bunu bütün hücrelerine kadar Batı Trakyalı insanlarımızın da hissettiğini biliyoruz. Onlar için de bir çabanın içindeyiz. Görecekseniz kısa süre içinde aşacağız. Burada söylemek olmaz ama çabalarımız var. Attığımız adımlar var.''

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ve Batı Trakya'dan beraberinde getirdiği 14 din görevlisi ile Üsküdar Mihrimah Sultan Camii İmam Hatibi, güzel Kur'an-ı Kerim okuma birincisi Mustafa Altın ve aynı caminin güzel ezan okuma ikincisi müezzini Hüseyin Akbulut ile birlikte katılımcılara muhteşem bir gün yaşattı. Okunan Kur'an-ı Kerim ve mevlid-i şerif dikkatle dinlenirken, Mihrimah Sultan Camii imamı ve müezzinin karşılıklı ezanı katılımcıları adeta büyüledi. Duayı, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif yaptı. Şerif ile birlikte ellerini açan binlerce katılımcı, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Batı Trakyalıların lideri Dr. Sadık Ahmet, Demokrasi Şehidi Mustafa Cambaz, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Kurucu Başkanı Şükrü Şankaya ve şehitler başta olmak üzere hakkın rahmetine kavuşanlar için dua etti. Etkinlikte katılımcılara etli pilav, helva, ayran ve geleneksel şerbet ikram edildi.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015