Ne Mutlu Türküm Diyene...
Bursa Şubesi Aile Gecesinde Batı Trakya Evi Müjdesi
Geri Dön
Bursa Şubesi Aile Gecesinde Batı Trakya Evi Müjdesi
Batı Trakyalılar tarafından uzun zamandır beklenen Aile Gecesi Tac Mahal Balo Sarayı’nda yaklaşık 850 kişinin katılımı ile gerçekleşti. Geceye 1974 yılından beri hayali kurulan sosyal tesis ihtiyacımız olan Bursa’da  Batı Trakya Evi’nin müjdesi damga vurdu.
08/01/2019

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi tarafından Bursa’da yaşayan Batı Trakyalılar tarafından uzun zamandır beklenen Aile Gecesi Tac Mahal Balo Sarayı’nda yaklaşık 850 kişinin katılımı ile gerçekleşti. Geceye 1974 yılından beri hayali kurulan sosyal tesis ihtiyacımız olan Bursa’da  Batı Trakya Evi’nin müjdesi damga vurdu.

Yoğun katılım yaşanan aile gecesin de genel merkezden Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin, Genel Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Hasanoğlu, Teşkilat Başkanı Musa Yurt katılırken protokolde eski şube başkanımız Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Dr. Sadık Ahmet’in Eşi Işık Sadık Ahmet, Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mihrimah Kocabıyık,  Akparti  İl Başkanı Ayhan Salman,  Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Cem Kürşad Hasanoğlu, Bursa Batı Trakya Türkleri Spor Kulübü Başkanı Nedim Kurtoğlu, Batı Trakya Spor Kulübü Osmangazi Şube Başkanı Özkan Altınkol, Avrupa Batı Trakya Türkleri Federasyonu Kurucu Başkanı Cafer Alioğlu  İzmit Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri ve Bursa Şubemizin eski dönem yöneticileri de yerini aldı. 

Aile gecesinde açılış konuşmasını Bursa Şube Başkanı Uz.Dr. Ali Eminlatif tarafından yapıldı. Batı Trakya’da devam eden sorunlar hakkında son durumu özetleyen konuşması ile birlikte son dönemde Türkiye’de birer birer bürokratik engellerin kaldırıldığını katılımcılarla paylaşan Eminlatif, uzun zamandır beklenen Batı Trakya Evi’nin müjdesini vererek son aşamaya gelen çalışmalar hakkında bilgi verdi.  1500 metrekare kapalı alana sahip olacak tesisin camiamız adına kazanç olacağını belirtti. Çok amaçlı kullanıma elverişli olarak planlanan tesiste kütüphane, kafeterya, konferans salonu ve sergi alanlarının da bulunacağını belirtti. Oy birliği ile gerçekleşen uzun süreli tahsisat konusunda katkı sağlayan başta Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ile Belediye Başkan Yardımcısı Cem Kürşad Hasanoğlu ve tüm emeği geçenlere teşekkür etti. Konuşmasının sonunda Batı Trakya Evi’nin proje tanıtım için VCD gösterimi yapıldı.

Açılış konuşmasından sonra geceye katılan Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin kürsüye geldi. Tüm katılımcıları selamlayan genel başkan yüksek katılımla kenetlenen Bursa Şubemiz üyelerine gösterdikleri birlik ve beraberlikten dolayı teşekkür etti. Federasyon başkanı olarak ilk defa kürsüye geldiğini ifade eden genel başkan yükümüz ağırlaşsa da Batı Trakya yanında tüm Rumeli’ye hizmet etmenin mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz dedi. 26 yıldır sivil toplum örgütlerinde görev yaptığını belirten genel başkan sundukları akılcı çözüm önerileri ile birçok soruna kökten çözüm üretilmesinin keyfini yaşadıklarını belirtti. Yemekli gecelerde uzun konuşmanın doğru olmadığını ve bu nedenle tekrara girmeksizin kısaca birkaç konuya değineceğini belirtti. Şube başkanımızın dile getirdiği tüm sözlerin altına imzamı atıyorum bundan sonra enerjimizi Batı Trakya da yaşanan sorunlara kanalize edeceğiz ve haklarımızı da söke söke alacağız. Hukuk çerçevesinde mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir. Bakın ilk geldiğimizde söylediğimiz gibi sorun denen her şeyin müjdeye dönüşmesine vesile olduk bu kürsülere geldiğimizde bize büyük keyif veriyor. Mesela altmış bin kişi süresiz oturum aldı, haymatlosların sorununu ortadan kaldırdık, 150 bin Batı Trakya Türk’ü GSS kapsamına dilediği an girebilir herkese sağlık güvencesi geldi. Harçlar konusunda kısmen çözüm geldi. Bunların yanında bugün söylediğimiz dillendirdiğimiz bir başka hayalimiz Batı Trakya Evi için yer tahsisatı gerçekleşti. Bu camiamız adına büyük bir müjde diğer yerlerde de çalışmalarımız var diğer şehirlerde de bunları da umarım gerçekleştireceğiz. Batı Trakya Evi kazmayı vurduğumuz andan itibaren çok yakın bir sürede tamamlanacak ve açılışını da hep birlikte yapacağımıza inanıyorum. Batı Trakyalılar için Bursamız için hayırlı olsun. Emeği geçen belediye başkanımıza, vekilimize ve özellikle sevgili kardeşimiz Cem Kürşad Hasanoğlu ile birlikte tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum dedi. Genel başkan son olarak yaklaşmakta olan 29 Ocak Milli Direniş Günü için bu yıl Sarıkamış Şehitliğinde kutlamaların yapılmasını arzu ettiğini ve bu konuda çalışmalar yürüttüklerini de ifade etti.

Genel Başkanın konuşmasından sonra geceye katılan Işık Sadık Ahmet’e Bursa Şubesi tarafından Yılın Kadını Ödülü’nün ikincisi takdim edildi. Ödülün ilki geçen yıl Demokrasi Şehidi Mustafa Canbaz’ın yakın zamanda vefat eden annesine takdim edilmişti.Işık Sadık Ahmet yaptığı teşekkür konuşmasında liderimiz Dr. Sadık Ahmet’ in fikirlerinin halen yaşatılmasından ve halen onun davasının sürdürülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ödül takdimi sonrası kürsüye Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar geldi. Dündar yaptığı konuşmada belediye başkanlığı döneminde tüm sivil toplum kuruluşlarına belediye sınırları içerisinde imkanlar sunduklarını belirterek, derneğimiz adına da bu güzel projenin Osmangazi sınırları içerisinde yer alacak olmasından mutlu olduklarını belirtti. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği’nin bir dava mücadelesini yürüttüğünü belirten Dündar geleneksel etkinliklere sahip çıkılmasının ve yaşatılmasının önemine vurgu yaptı. Aile gecelerinde bir geleneği yaşatıyoruz bakın bizim zamanımızda başlatılan panayırımız 18 yıldır aralıksız devam ediyor. Bunları kurumsal hale getirmek önemlidir dedi.

Dündar’ın konuşması sonrası son protokol konuşması eski Başbakan yardımcımız Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu tarafından yapıldı. Geceye katılan misafirlerin gerçekleştirdiği protokol konuşmalarında Batı Trakya Evi’nin önemi, derneğimizin etkinlikleri ve  son dönemde anavatan Türkiye’ de hemşerilerimizin beklentileri doğrultusunda uygulanmaya başlayan uzun süreli ikamet, SGK kapsamındaki sigortalılık avantajları gibi konuların önemine vurgular yapıldı. Konuşmasını gerçekleştiren Hakan Çavuşoğlu ise gecede artık Gümülcine Celal Bayar Lisesi ile İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Lisesi’nden mezun olarak Türkiye’ de üniversite öğrenimlerine devam eden gençlerimizin burslu yada burssuz tüm Üniversite Harçlarının Türkiye Cumhuriyeti tarafından karşılanacağının ve aynı yöndeki çalışmanın tüm Batı Trakyalı öğrencileri kapsayacak şekilde uygulanması için de devam ettiği müjdesini verdi.

Batı Trakya Evi’nin yapımına katkı amacıyla gecede misafirlere takdim edilen ve üzerinde derneğimizin logosu bulunan  Bursa'ya özgü kılıç ise açık arttırma sonucunda Bursa Batı Trakya Türkleri Spor Kulübü Başkanı Nedim Kurtoğlu’nun oldu. Kurtoğlu’na kılıç Bursa Şube Başkanı Uz.Dr.Ali Eminlatif ve Genel Başkan Av.Necmettin Hüseyin tarafından takdim edildi.

Gecede Halk Oyunları, Davul Zurna Gösterileri ve Faruk Yılmaz’ın sesinden dinlenen Batı Trakya yöresi müzikleri ile gece boyunca eğlenen misafirlere Bursa Şubesi’ne yaptıkları katkılar sebebi ile de çeşitli hediyeler verildi. Bursa Şubesi Başkanı Uz. Dr. Ali Eminlatif gece sonunda yaptığı konuşmada geceye katılan hemşerilerine teşekkür ederek Batı Trakya Evi’nin yapımına en kısa sürede başlanacağını ve aynı zamanda  dernek olarak faaliyetlerine hiç ara vermeden devam edeceklerini belirtti.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015