Ne Mutlu Türküm Diyene...
Bursa'da Batı Trakyalılar Bayramlaşmada Bir Araya Geldi
Geri Dön
Bursa'da Batı Trakyalılar Bayramlaşmada Bir Araya Geldi
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa şubesinin Ramazan Bayramının 1. Günü Yıldırım İlçesinde bulunan Mimar Sinan Parkında bayramlaşma töremi gerçekleşti.
26/06/2017

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa şubesinin Ramazan Bayramının 1. Günü Yıldırım İlçesinde bulunan Mimar Sinan Parkında bayramlaşma töreni gerçekleşti.

Bayramlaşmaya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin, Ak Parti Bursa Milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu ve Müfit Aydın, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Ak Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, MHP İl Başkanı Tevfik Topçu, Tek Rumeli Tv yönetim kurulu başkanı Atilla Baykal, Ak Parti Yıldırım İlçe Başkanı Hüdai Yazıcı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şükrü Köse, Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Cem Kürşad Hasanoğlu, BAL-GÖÇ Genel Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özkan, BTTDD Genel Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Hasanoğlu, Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu kurucu Başkanı Cafer Alioğlu, BTTDD Bursa Şube eski Başkanı ve BTTDD Genel Başkan Danışmanı Ahmet Koç, Bursa Şube eski Başkanı Mehmet Koca ve çok sayıda Batı Trakyalı katıldı.

Bayramlaşma töreninde açılış konuşmasını yapan Bursa Şube Başkanı Uzm. Dr. Ali Eminlatif, öncelikle herkesin bayramını tebrik ederek, hemşehrilerine bayramın ilk günü olmasına rağmen gösterdikleri yoğun ilgiden dolayı teşekkür etti. Devamında da son dönemde anavatanda yaşayan Batı Trakya Türklerinin sorunlarının çözümüne yönelik çıkarılan genelgeler ve işleyişleri ile, şube olarak yaptıkları faaliyetler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Sonrasında söz alan Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin de öncelikle dün itibari ile biten mübarek Ramazan ayında herkesin tuttuğu oruçlarının kabul olmasını, sonrasında da bu gün itibari ile ifa etmeye başladığımız Ramazan Bayramını kutlayarak, başta Türkiye Cumhuriyeti, Balkan Coğrafyası ile Batı Trakya olmak üzere tüm İslam alemine hayırlar getirmesini temenni etti.

Devamında Hüseyin “Sayın Bakanım, geçen hafta Bursa şubemizin gerçekleştirdiği ve spor kompleksine sığmadığımız iftar buluşmasında gıyabınızda ettiğim teşekkürü, şimdi de bu gün burada toplanan hemşehrilerimin huzurunda size bir kez daha etmek istiyorum.

Evet yaklaşık 20 ay önce Eylül 2015’te sayın bakanımla buluşmamızda kendisine anavatanda yaşayan Batı Trakya Türklerinin sorunlarını ve çözüm yollarını içeren raporu sunduğumuzda, kendisi hayretle buda mı var? buda mı var? diye hayıflandığı sorunların tamamını çok net bir irade ortaya koyarak kökünü kazıdı. Bende toplumum adına bir kez de huzurunuzda bu sorunların kökünü kazıdığınız için size teşekkür ediyorum.

Sayın Bakanım sizlerin desteği ile Türkiyede sorunların kökünü kazıdık, şimdi de bizler Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği olarak 13 şube, 5 temsilcilik, 2 vakıf ve 2 spor kulübü olarak önümüzdeki dönemde iç yapılanmamıza ve sosyal tesis ile mekan sorunu yaşadığımız şubelerimizdeki sorunların kökünü kazımaya odaklandık. Yeni 5 temsilcilikle ağımızı genişleteceğiz. İnşallah önümüzdeki yıl sizleri Bursa’da Yıldırım olur, Osmangazi olur veya Nilüfer olur bu üç ilçemizden birinde veya her üçünde de olabilir kendi tesisimizde ağırlama şerefine nail oluruz. Ben bu konuda kamu yararına çalışan bir dernek olarak, Türkiye Cumhuriyetinin dava dediği Batı Trakya konusunda çalışan bir kurum olarak yer tahsisi konusunda belediye başkanlarımızdan yardım beklediğimi belirtmek istiyorum.

Tesisleşme yanında önümüzdeki dönemde odaklanacağımız konulardan biri de Batı Trakya camiasının yeni jenerasyonunu davaya katmak adına, uluslar arası Batı Trakya çocuk kurultayı, gençlik kurultayı ve kadın kurultaylarını 2017 yılı sonuna veya önümüzdeki yılın ilk yarısına kadar yapmak olacaktır. Bunu da önümüzdeki dönemde gerçekleştirme hedefindeyiz.

Sayın Bakanım, değerli hemşehrilerim, bizler anavatandaki sorunların kökünü kazıdık, fakat vatanımız, doğduğumuz topraklar olan Batı Trakyada çok ciddi sıkıntılarımız var ve 90 yıldır olduğu gibi devam ediyor.

Ben geçtiğimiz hafta Bursa’daki iftarda da sayın Çipras’a seslenmiştim, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı sayın Binali Yıldırımın hafta başında gerçekleştirdiği Batı Trakya ziyaretine katılıp, orada el ele vererek etnik kimliği inkar edilen, eğitim sorunu kangrenleşmiş olan, seçtiği müftüleri tanınmayan, vakıf mallarının %80 – 90’nı el konulmuş olunan, eşit statüde temsil hakkı olmayan, seçilmiş liderlerine sudan sebeplerle baskı uygulanan Batı Trakya Türk azınlığının sorunlarının son bulacağını, azınlık haklarının teslim edileceğini ve bundan sonra çoğunluk gibi birinci sınıf Yunanistan Cumhuriyeti vatandaşı olarak yaşamlarını idame ettirmeleri için gerekli her türlü yasal düzenlemeyi yapacağınızın birlikte açıklamasını yapın ve tarihe geçin demiştim.

Ama Yunanlı yetkililer ve  sayın Çipras bizi yine yanıltmadı, hareketsiz kalarak Batı Trakya Türk azınlığı ile ilgili politikaları iktidarın küçük ortağı faşist Kamenosa teslim ettiğini ispat etti.

Ben sözlerime son verirken bir kez daha huzurunuzda beyan etmek isterim ki Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği olarak önümüzdeki dönemde Batı Trakyada yaşayan hemşehrilerimizin de sorunlarının kökünü kazımak için hem burada, hem bölgede, hem de uluslar arası platformlarda ne tür faaliyet göstermek gerekiyorsa hepsini kesinlikle gösterecek ve Batı Trakyada da kangrenleşen sorunların kökünün kazınması için katkı koyacağımızı, Batı Trakya konusunda tabiri caizse Avupayı ayağa kaldırarak yeni eylem planlarımızı uygulayacağımızı beyan ederek bir kez daha hepinizin bayramını tebrik ediyorum” dedi.

Son olarak kürsüye gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu da öncelikle herkesin Ramazan Bayramını tebrik etti.

Sonrasında Bakan Müezzinoğlu, Başbakan Binali Yıldırım'ın geçen hafta Atina'ya gittiğini anımsatarak, "2004 yılında ilk defa Batı Trakya'ya o günkü Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ile gitmiştik. Çok heyecanlı, coşkulu, hasret dolu bir ziyaret gerçekleştirmiştik birlikte. Ceketimi bırakıp geldiğim ülkeden, ana vatan diyerek geldiğim ülkenin Başbakanı'yla böyle bir ziyareti gerçekleştirmek hem bana hem Batı Trakyalılara farklı bir duyguyu, coşkuyu yaşattı." diye konuştu. Daha sonraki yıllarda AK Parti'li bakanların Batı Trakya'yı komşu kapı yaptığını anlatan Bakan Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Balkanlar farklı bir boyuta, farklı bir sahiplenmeye geçti. TİKA'sıyla, akraba topluluklarıyla, yerel yönetimleriyle, muhalefetiyle, Balkanlar, 'Artık burada bir derdimiz var, bıraktığımız medeniyetimiz var, tarihi geçmişimiz, mezarlıklarımız, köprülerimiz, tekkelerimiz, yaşayan insanımız, kültürümüz var, buraları unutamayız.' dedik ve büyük Türk milleti olarak sahiplenmenin gereğini yaptık."

"İnşallah bu kez yanılırız"

Müezzinoğlu, uzun yıllardır Yunanistan ile yapılan görüşmelere değinerek, şunları anlattı: 
"2004 yılından beri Yunanistan ile yapılan bütün resmi görüşmelerde hep oldum. Masanın başında önemli adımlar atılacak gibi konuşmalar oluyor ama bakıyoruz ki 1-2 yıl geçmiş, değişen fazla bir şey yok. İnşallah bu kez yanılırız. Bu sefer de yine çok ciddi konularda ciddi adımlar atılabileceği şeklinde görüşmeler oldu. İnşallah yanılırız ama geçtiğimiz tecrübeler bize çok ümitvar bir geçmiş sunmuyor."

"Arkalarında Türkiye Cumhuriyeti var"

Müezzinoğlu, Balkanların da Batı Trakya'nın da geleceğinin kendilerinin ve orada yaşayanların elinde olduğunu vurgulayarak, "Biz, bize düşeni iyi yaparak geleceğimizi şekillendirebiliriz. Her kardeşim geleceğe umutla ve güvenle yürümek istiyorsa, milli ve manevi değerlerine sahip çıkacak." ifadelerini kullandı. 

Bunu yapan Batı Trakya'nın geleceğe aydınlık ve güçlü bakacağını ifade eden Müezzinoğlu, "Arkadaşlarımız milli ve manevi değerlerine ne kadar sarılırsa onların geleceği, aydınlık ve güçlü olacaktır. Çünkü arkalarında 80 milyonluk, güven duyacakları bir adres var, Türkiye Cumhuriyeti var. Bu anlamda güven adreslerinde sorun yok. Kendileri de bu güven adresine inanarak güvenerek, o kimliğe de sahip çıkarak, inşallah Balkanların da Batı Trakya'nın da geleceği aydınlık olacak." diye konuştu.

"Sorunlar olacaktır"

"Sorunlar olacaktır, 150 yıldır değiştirilen bir coğrafya, bazen tuzaklarla, cetvellerle, ayrıştırmalarla, fitneyle hala bu coğrafyanın üzerinde çok değişik hesapların yapıldığı bir dönemi yaklaşık 150 yıldır yaşıyoruz." diyen Müezzinoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bütün bu hesapları bozabilen tek millet büyük Türk milletidir. Nasıl Çanakkale'de, İstiklal Harbi'nde bozduysa, nasıl genç cumhuriyeti Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kurduysa, bundan sonra da başkalarının yaptığı tüm hesapları, özellikle bizim coğrafyamızla, medeniyetimizle ilgili yaptıkları tüm hesapları yine bu millet ve Balkanlardaki arkadaşlarımız bozacaktır. Yeter ki biz birbirimizi çok sevelim, birlik ve beraberlik içinde dostluğumuza, kardeşliğimize sahip çıkalım."

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015