Ne Mutlu Türküm Diyene...
Dr. Sadık Ahmet İzmit'te Anıldı
Geri Dön
Dr. Sadık Ahmet İzmit'te Anıldı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubesi tarafından Dr. Sadık Ahmet’in vefatının 24. Yıldönümü dolayısıyla 24 Temmuz 2019 Çarşamba günü İzmit Acısu Sadık Ahmet Parkı'nda Anma Programı düzenlendi.
24/07/2019

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubesi tarafından Dr. Sadık Ahmet’in vefatının 24. Yıldönümü dolayısıyla 24 Temmuz 2019 Çarşamba günü İzmit Acısu Sadık Ahmet Parkı'nda Anma Programı düzenlendi.

Programa Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Selim Şerif, AK Parti Kocaeli İl Başkan Yardımcısı İbrahim Elgin, İl Yönetim Kurulu Üyesi Halil Güngör Dokuzlar, CHP İl ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Birgül Sarımehmetoğlu Gök ve Kadın Kolları Üyeleri, İyi Parti Kocaeli İl Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Demirtaş, DSP Kocaeli İl Başkanı Halim Dedeoğlu, DP Kocaeli İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, İzmit ve Başiskele Belediyeleri Meclis Üyeleri, Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ruşen Özcan, Istarancalılar Derneği Başkanı Kamil Terzi, Yalakdereliler Derneği Başkanı Mustafa Kırbaş, İZSANDER ve Kocaeli Kent Konseyi Emekli Meclisi Başkanı Halil Atay, Kocaeli Ticaret Odası Basın Danışmanı Süleyman Durak, KYÖD Önceki Dönem Başkanı Mehmet Toker, Eski İzmit Şube Başkanlarımız Sabri Mutlu ve Engin Nazır, Hacıhızır Mahallesi Muhtarı ve Eski İzmit  Şube Başkanımız Lütfi Bodur, Yeniköy Merkez Mahalle Muhtarı Mümin Cengiz, dernek üyelerimiz ve halkımız katılım sağladı.

Anma programında söz alan İzmit Şube Başkanımız Yüksel Öztürk;

''Değerli Protokol Üyeleri, Sevgili Batı Trakyalılar, değerli misafirlerimiz, hanımefendiler, beyefendiler.

Öncelikle hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Dr. Sadık Ahmet Anma Programımıza katılımınızdan dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Bugün burada Batı Trakya Türklük davasının unutulmaz ve efsanevi lideri, büyük dava adamı Dr. Sadık Ahmet’in vefatının 24. Yıldönümü dolayısıyla toplanmış bulunuyoruz.

Gümülcine’de şu dakikalarda merhumun kabri başında bulunan tüm Batı Trakya kurum ve kuruluşlarımızın değerleri temsilcilerine, Batı Trakya Türkleri Azınlık mensuplarımıza selamlarımı iletiyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Değerli büyüklerim, Sevgili Batı Trakyalılar.

Özellikle 15 Kasım 1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilan edilmesinin ardından Yunanistan Batı Trakya’daki baskıcı politikalarını arttırmıştı. Öyle ki yurt dışı seyahatlerine çıkan Batı Trakya Türklerinin Yunanistan’a geri dönmelerine izin verilmiyor, Yunanistan sınırlarından ayrılan Türkler vatandaşlıktan çıkarılıyordu. Tüm bunlarla birlikte Türkiye’de üniversite eğitimlerini tamamlamış olan Batı Trakya Türkleri’nin diplomaları tanınmıyor, Türkler çalıştıkları işyerlerinden topluca işten çıkarılıyordu.

Neyse ki Batı Trakya Türklerinin sesini dünyaya duyuran, defalarca hapis cezasına çarptırılmasına rağmen, soydaşlarının hakkını savunmaktan vazgeçmeyen bir liderleri vardı: Doktor Sadık Ahmet…

Vefatından 24 sene sonra bizi burada toplayan, ülkemizin ve şehrimizin birçok noktasında olduğu gibi bu güzel parka da adını verdiren bu büyük vatan evladının hayatını isterseniz gelin bir kez daha hatırlayalım.

Dr. Sadık Ahmet; 7 Ocak 1947 yılında, Gümülcine’nin Küçük Sirkeli köyünde dünyaya gelmiş, ilköğrenimini kendi köyünde, orta ve lise öğrenimini Gümülcine'deki Celal Bayar Lisesi’nde tamamlamıştır.

1966-67 yılında önce Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine, bir yıl sonra da Selanik Üniversitesi Tıp Fakültesine girmiş, 1974 yılında bu fakülteden hekim olarak mezun olmuştur. Üniversite mezuniyetini 34 ay süren piyade erliği izlemiştir.

Askerliğinin ardından bir yıllık zorunlu hekimlik hizmetinden sonra 1978 yılında Batı Trakya`ya dönüp cerrahlık ihtisasına başlamış, 1984 yılında ‘’Cerrah’’ unvanını edinmiş ve aynı dönemde Batı Trakya Türkleri`nin toplumsal sorunlarına eğilmeye başlamıştır.

Bu yıllardan itibaren Batı Trakya Türk Azınlık Toplumunun sorunlarını dünya kamuoyuna duyurmak için cansiperane bir mücadeleye liderlik etmiştir.

Sadık Ahmet’in mücadelesini verdiği sorunların başında Yunanistan`ın Batı Trakya Türk Azınlığının etnik kimliğini tanımaması ve Batı Trakya Türk Azınlığının 24 Temmuz 1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşması ile elde etmiş olduğu haklarının Yunan Devleti tarafından gasp edilmesi gelmektedir.

Özellikle çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşan Batı Trakya Türkleri`ne ait toprakların kamulaştırılması, insan haklarına aykırı olarak 1955-1998 yılları arasında Yunanistan vatandaşlık yasasının 19. maddesi gereği 60.000’in üzerinde Batı Trakya Türkünün vatandaşlıktan çıkarılması, azınlık kurumlarına ait vakıf mallarına el konulması, Batı Trakya Türk toplumuna ait azınlık okullarının kurulup denetlenememesi ve azınlık mensuplarının dini önderlerini seçme hakkının gasp edilmesi gibi konular Sadık Ahmet’in mücadelesini sürdürdüğü önemli sorunlar arasındadır.

Sadık Ahmet ilk olarak 1985 yılında, Batı Trakya Türklerinin sorunlarını uluslararası kamuoyuna duyurmayı amaçlayan bir imza kampanyası başlatmış ve bu kampanya nedeniyle 8 Ağustos 1986`da tutuklanmıştır. Tüm engellemelere rağmen, 15.000`in üzerinde imza toplamayı başarmıştır Dr. Sadık Ahmet.

25 Eylül 1987’de Selanik`te uluslararası boyutta yapılan ‘’Demokrasi ve İnsan Hakları’’ konulu toplantıda katılımcılara Batı Trakya Türklerinin sorunlarını açıklayan imzalı bildiri ve broşürler dağıtmış, bu nedenle çıkarılmış olduğu mahkeme tarafından yalan haber yaymak ve evrakta sahtecilik suçlarından 30 ay hapis cezasına çarptırılmıştır.

18 Haziran 1989 Yunanistan Genel Seçimlerinde Batı Trakya Türklerinden seçilen ilk bağımsız milletvekili olmuştur. Sadık Ahmet’in seçimlerde aday olduğunu gören Yunanistan hükümeti, yurtdışından gelen Batı Trakyalıların ülkeye girişini engellemiş, bölgede yayın yapan TRT-2’nin yayınlarını kesmiş, çeşitli cezalar peyda etmiş ve var olan cezaları da arttırmıştır.

Tüm bu baskı ve engellemelere rağmen Sadık Ahmet seçimlerde milletvekili seçilmiş, seçimlerden tek başına bir iktidar çıkmadığından seçimler tekrarlanmıştır. Ancak tekrarlanan seçimlerde bu seferde belgelerinde eksiklik olduğu bahanesiyle Dr. Sadık Ahmet’in adaylığı düşürülmüştür.

26 Ocak 1990 tarihinde gerçekleşen bir konuşmasında, Batı Trakya Türk Azınlığına "Türk" diye hitap ettiği için tekrar tutuklanmış ve hapis cezasına çarptırılmıştır.

Mahkeme çıkışında Dr. Sadık Ahmet tarihe geçen ve bizlere aydınlatıcı bir yol ve rehber olan şu ifadeleri kullanmıştır;
‘’Ben bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum. Ben bir Türk’üm ve öyle kalacağım. Bu mesajımla Batı Trakya Azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum. Haklarımızı bir gün mutlaka alacağız.’’

Mahkeme sürecinin ardından Dr. Sadık Ahmet Selanik Dudullu Hapishanesinde 2 ay geçirdikten sonra cezasının kalanı paraya çevirilip serbest bırakılmıştır.

8 Nisan 1990`da ikinci kez bağımsız milletvekili seçilen Dr. Sadık Ahmet, Batı Trakya Türk Azınlığının haklarını korumada ve birlik ruhunun oluşmasında en etkili yolun siyasi parti kurmak olduğunu belirterek Batı Trakya Türklerini temsil eden ilk siyasi parti olan Dostluk, Eşitlik, Barış (DEB) partisini 13 Eylül 1991`de kurup Genel Başkanlığını üstlenmiş ve haklı mücadelesinden geri adım atmayacağını tüm dünyaya göstermiştir.

Bunun üzerine 1993`de Yunan Devleti seçim yasasında değişikliğe giderek, seçimlere katılan partilere 3%`ü geçme zorunluluğu getirmiştir. Yunanistan nüfusunun 1.5-2%’sini oluşturan Batı Trakya Türk Azınlığı ile DEB`in Yunanistan Meclisine girmesi bu yasa değişikliği ile engellenmiştir.

Sonraki yıllarda, Yunan makamlarının izlediği baskıcı politikaya karşı Batı Trakya Türklerinin kalkınmasının şart olduğunu savunan Dr. Sadık Ahmet, ülke içinde ve uluslararası ortamlarda Batı Trakya Türklerinin sorunlarını başarı ile dile getirmeye devam etmiştir.

24 Temmuz 1995`de Lozan Anlaşmasının 72. Yıldönümünde şüpheli bir trafik kazası olarak bilinen ancak tüm delillerin trafik kazası süsü verilmiş bir suikast olduğunu gösterdiği bir çarpışma ile şehadete yürümüştür. Sadık Ahmet’in ebediyete intikalinin Türkiye’nin tüm dünya tarafından kuruluşunun kabul edildiği ve Batı Trakya Türk Azınlığının haklarının imza altına alındığı Lozan Anlaşmasının Yıldönümüne denk gelmesi de oldukça manidardır.

Değerli büyüklerim, sevgili kardeşlerim,

Dr. Sadık Ahmet tepeden tırnağa bir mücadele adamı idi. Yaşamını Batı Trakya Türklerinin davasına adamış, ömrü boyunca sadece Batı Trakya Türklerinin haklarını koruma adına değil, insan olmanın bilinciyle, insanlık onurunu savunmak için mücadele etmiş, emek vermiş ve bu davasında son olarak canını verecek kadar cesaretli ve gözü pek büyük bir dava adamıydı. Kendisini her geçen yıl daha çok özlüyoruz. En büyük vazifemizin onun bıraktığı mirasa ve onun bıraktığı davaya sahip çıkmak, Batı Trakya Türk Azınlığının gasp edilmiş haklarını alana dek mücadeleye devam etmek, vatan ve milletimize en iyi şekilde hizmet etmek olduğunun bilincindeyiz. Bizler Batı Trakyalılar olarak yılmadan, usanmadan bu kutsal mirasa, bu kutsal davaya bu canlar bu tenlerde var oldukça sahip çıkacağız. Bunun için bu onurlu bir mücadeleyi vermeyi kendimize bir namus borcu, bir görev ve yaşam felsefesi edinmiş bulunmaktayız.

Batı Trakya Türkleri ve Türk Milletinin en değerli, en kıymetli vatan evlatlarından biri olan liderimiz Dr. Sadık Ahmet’i vefatının 24. Yılında saygı, rahmet ve özlemle anıyor, Rabbimden kendisini cennet ve cemaliyle müşerref kılmasını niyaz ediyorum.

Ruhu Şad, mekanı cennet olsun.

Katılımınız için şahsım ve Yönetim Kurulum adına siz değerli protokol üyelerine, sevgili büyüklerime, üyelerimize, hanımefendi, beyefendi ve kardeşlerime teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. Sağolun, varolun.'' dedi.  

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015