Ne Mutlu Türküm Diyene...
İzmir'de Dr. Sadık Ahmet Parkı Açılışı
Geri Dön
İzmir'de Dr. Sadık Ahmet Parkı Açılışı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şubesi, Dr.Sadık Ahmet’in sağlığında ismi verilerek açılışını yaptığı ve Çiğli Belediyesinin katkılarıyla yeniden düzenlenen Çiğli'deki Dr. Sadık Ahmet Parkının açılışını gerçekleştirdi.
03/08/2018

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şubesi, Dr.Sadık Ahmet’in sağlığında ismi verilerek açılışını yaptığı ve Çiğli Belediyesinin katkılarıyla yeniden düzenlenen Çiğli'deki Dr. Sadık Ahmet Parkının açılışını gerçekleştirdi. Açılış Çiğli Trakyalılar Derneği ile birlikte ayrıca Dr. Sadık Ahmet’i anma programı düzenlenerek gerçekleştirildi. 

Çiğli ilçesi Egekent Mahallesinde Dr. Sadık Ahmet Parkı’nda gerçekleştirilen anma törenine eşi Işık Ahmet, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin, İzmir eski Baro Başkanı Av. Aydın Özcan, Kordon İş adamları Derneği Başkanı ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Açılış töreninde Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş ve Çiğli Trakyalılar Derneği Başkanı Bahattin Kılıç birer konuşma yaptılar.

Mümin Durmuş "Dr. Sadık Ahmet ismini ve ruhunu yaşatmak görevimizdir. İzmir’in bu güzel mekanında vatandaşlarımızın hizmetine açılan bu parkın Batı Trakya Türklerinin liderinin ismini taşıması onur vesilesidir. Bu parkın ilk açılışında büyük katkı sağlayan dönemin belediye başkanı Galip Öztürk’e ve mevcut belediye başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Bahattin Kılıç ise yaptığı konuşmada; Batı Trakya’daki dava mücadelesini Türkiye’deki herkesin sahiplenmesi gerektiğini belirterek Dr. Sadık Ahmet’in hayatından kesitleri katılımcılarla paylaştı.

Açılışta bulunan eski İzmir Baro Başkanı ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şubesi eski başkanı Av. Aydın Özcan da Batı Trakya Türklerinin haklarını her zaman hukuk mücadelesi içerisinde aradığını, bu yolunda canlı şahitliğini Dr. Sadık Ahmet döneminin uygulanma ve mücadeleleri olarak gördüğümüzü belirtti. "Yirmi dört yıl sonra parkın yeniden ihya edilmesinde katkı sağlayan herkes için teşekkür ediyorum" dedi.

Dr.Sadık Ahmet’in eşi Işık Sadık Ahmet "Derneklerimizin bu hassasiyetleri ve Dr. Sadık Ahmet’in anısını yaşatmak adına kararlı şekilde verdikleri mücadeleden dolayı teşekkür ediyorum" dedi. Yirmi üç yıl önce meydana gelen kazanın normal bir kaza olmadığını ve bunun halen aydınlatılamadığını belirterek, bırakın aydınlatmayı kazanın bizlerdeki canlı anısı olan arabanın dahi çalınması konusunda bir sonuç alınamadığını bu nedenle büyük üzüntü yaşadıklarını belirtti. "Bu parkın açılışını sağlığında birlikte yapmıştık o yüzden bizim için ayrı olan bu mekanın yenilenmiş ve güzel hale getirilmiş olması nedeniyle tüm yetkililere ve derneğimize ayrıca teşekkür ediyorum" dedi.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin de katıldığı törende kısa bir konuşma yaparak duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Hüseyin "Bugün nitelikli insanları bir arada görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Sizlere konuşmacıların konuşmasındaki güzel noktaların tekrarı ile ve bir kez daha bizler için Dr. Sadık Ahmet kimdir diye anlatacak değilim. Ama bizler için Dr. Sadık Ahmet ve mücadelesinin ne anlama geldiğini arkamda asılı bulunan Türk Bayrağı ile bezenmiş Atatürk posteri yanında Batı Trakya Bayrağı ile bezenmiş Dr. Sadık Ahmet posterini gördüğünüzde başka bir yoruma veya söyleme ihtiyaç kalmadığını düşünüyorum. İsimden ve kişiden uzak kurumsal bir mücadele hüviyetini kazanarak Dr. Sadık Ahmet dönemi ve mücadelesi sembolleşmiştir. Bizlerde bu mücadeleye her alanda katkı sağlamaya ve kendisinin anısını da her alanda yaşatmaya çalışıyoruz. Bu güzel mekanı yeniden ihya ettiğimiz ve açılışını yaptığımız bugünlerde aramızdan ayrılışının 23. yılında kendisini bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz. Adının yaşatılması için bu ve benzeri yerler için katkı sağlayan, emek harcayan herkese de teşekkür ediyoruz. Az önce Çiğli Müftüsü tarafından okunan dualarımızla yüce rabbim mekanını cennet eylesin. Bu anıyı yaşatma adına bugün burada bu töreni tertip eden ve lokma hayrı yaptıran İzmir Şube Başkanımız Mümin Durmuş ve Çiğli Trakyalılar Başknımız Bahattın Kılıç’a huzurunuzda teşekkür ediyorum" diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015