Ne Mutlu Türküm Diyene...
İzmit Şubemizde Mehmet Hilmi’yi Andık
Geri Dön
İzmit Şubemizde Mehmet Hilmi’yi Andık
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubemiz, Batı Trakya Türklük davasının önderlerinden Gazeteci-Öğretmen Mehmet Hilmi Bey’i vefatının 88. Sene-i devriyesinde İzmit Yeni Cuma Camii’nde okuttuğu Kur’an-ı Kerim ile andı.
25/06/2019

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubemiz, Batı Trakya Türklük davasının önderlerinden Gazeteci-Öğretmen Mehmet Hilmi Bey’i vefatının 88. Sene-i devriyesinde İzmit Yeni Cuma Camii’nde Kur’an-ı Kerim okuttu ve ardından Yeni Cuma Parkı içinde bulunan Gazeteci Mehmet Hilmi Çeşmesine karanfil bıraktı.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şube Başkanı Yüksel Öztürk bu vesile ile bir basın açıklaması yaptı.

Başkan Yüksel Öztürk açıklamasında; “Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubesi olarak Batı Trakya Türklük davasının önderlerinden ve İskeçe Türk Birliği ile Gümülcine Türk Gençler Birliği kurucularından, Gazeteci Mehmet Hilmi Bey’i vefatının 88. yılında saygıyla anıyoruz.

29 yıllık ömrüne büyük ve kutsal bir mücadeleyi sığdıran, Batı Trakya Türk Azınlığının yaşadığı sıkıntıları, baskı ve zulümleri 1922-1931 yılları arasında yayın hayatına soktuğu Yeni Ziya, Yeni Yol ve Yeni Adım gazeteleriyle tüm dünyaya duyurmaya çalışan, Batı Trakya Türk Azınlığının uluslararası anlaşmalardan elde ettiği haklarını sonuna kadar savunan ve bu mücadelesi süresince 3 defa sürgüne gönderilen ama azmi ve gayretinden hiçbir eksilme olmadan mücadelesine devam eden, öğretmenlik yaptığı dönemde de karşılaştığı her türlü zorluğa rağmen fikirlerinden hiç ödün vermeyen, Gazeteci-Öğretmen Mehmet Hilmi Bey’i her yıl olduğu gibi bu yılda adı verilmiş olan Yeni Cuma Camii Parkı Mehmet Hilmi Çeşmesi başında anmanın büyük onur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Mehmet Hilmi Bey başta olmak üzere Batı Trakya Türklük davası için mücadele eden tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden değerli büyüklerimizi rahmet, minnet ve özlemle anıyoruz. Ruhları Şad, mekanları cennet olsun.” dedi.

Anma programına İnsani Değerler Birliği Derneği Eski Başkanı İbrahim Yenice, Istrancalılar Dernek Başkanı Kamil Terzi, Hacı Hızır Mahallesi Muhtarı ve Eski İzmit Şube Başkanı Lütfi Bodur, Eski Şube Başkanı Sabri Mutlu, eski yöneticiler ve üyeler katıldı.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015