Ne Mutlu Türküm Diyene...
Küçükçekmece'de Hakkı Vedat Meşeli Dönemi
Geri Dön
Küçükçekmece'de Hakkı Vedat Meşeli Dönemi
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Küçükçekmece Şubesinde 26 Şubat 2017 tarihinde yapılan olağan genel kurulda şube başkanlığına Hakkı Vedat Meşeli seçildi.
27/02/2017

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Küçükçekmece Şubesinde 26 Şubat 2017 tarihinde olağan genel kurulu gerçekleştirildi. 

Şube merkezinde gerçekleştirilen genel kurula Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin, Zeytinburnu Şube Başkanı Fatih Hacıbedel, eski Genel Başkan Av. Ahmet Ömer Uztetik, Zeytinburnu Şube eski Başkanı Besim İsmailbaşa ve çok sayıda üye katıldı.

Divan başkanlığına Av. Ahmet Ömer Uztetik, katip üyeliklere Nedim Atamer ve Ayhan Gürsoy'un oy birliği ile seçilmesi ile başlayan genel kurulda öncelikle ebediyete göç etmiş şehitlerimiz ve davaya hizmeti geçmiş büyüklerimiz için saygı duruşunda bulunuldu ve ardından istiklal marşı okundu. 

Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin söz alarak Ocak ayında başlayan ve bu gün Küçükçekmece şubesi ile 10'cusunu gerçekleştirdikleri şube kongreleri ile şubelerde kongre sürecinin tamamlandığını, Mayıs ayı içinde de gerçekleştirlecek olan Genel Merkez kongresi ile Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneğinde yeni bir dönemin başlayacağını, bu süreçte seçilen yönetimlerin ilk defa üç yıllık görev süreleri olduğunu ve uzun soluklu bir çalışma dönemini Mayıs ayında Genel Merkezin 55. Olağan Genel Kurulunda hazirunun görev vermesi durumunda birlikte yaşayacaklarını belirtti. 

Küçükçekme Şubemizin küçük ve sıcak bir ortammı var ancak buralar bize yetmiyor. kendimize ait daha geniş imkanlara sahip olan bir yerimiz sosyal tesisimiz olmalı. Bizler kendi aramızdaki kişisel çekişmeleri kırgınlıkları küskünlükleri bu kurumların dışında tutarsak toplum olarak güçleniriz. Küçükçekmece de geçmişte yaşanan kopuşların olduğunu ancak son iki yıldır bu sürecin tersine döndüğünü memnuniyetle görüyoruz kenetletmeyi başaracağız dedi. 

Yaklaşık 1.5 yıl önce gerçekleştirilen tüzük tadılatı ve iki yıllık görev sürelerinde yürüttükleri şube ağırlıklı faaliyetler ile tabanda bir hareketlenmenin olduğuna değinen genel başkan "Batı Trakya Türkleri olarak oradaki sorunlarımız da anavatandaki sorunlarımız da maalesef son yıllarda içinden çıkılmaz bir hal almış durumda.

Yunanistan'daki sorunlar maalesef 1980'li, 1990'lı yıllarda tavan yaptığı günleri aratır duruma gelmiş ve her gün yeni bir hak gaspı ile karşı karşıya kalmaktayız. SYRİZA Partisi iktidara gelirken ki ümidimiz boşa çıkmış, hükümetin küçük ortağı ANEL Partisinin adeta Batı Trakya Türklerini esir alması ile sorunlarımız günden güne artmaya devam etmektedir. Buradaki hak gasplarının geri kazanımı ve sorunların çözümü ile ilgili çalışmalar hem DEB Partisi, hemde diğer STK'lar aracılığı ile koordineli bir şekilde yürütülmeye devam etmektedir.

Anavatandaki sorunlarımıza gelince 2014 yılında yürürlüğe giren 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu çerçevesinde o güne kadar kazanım olan tüm ayrıcalıkları yitirmiştik. Fakat yürttüğümüz çalışmalar çerçevesinde, evet süreç biraz uzadı ama bunda son iki yılda Türkiye Cumhuriyeti'nin yaşadığı olağan üstü sürecin ve bürokraside işlerin yavaş işlemesinin de katkısı büyük, ama bugün itibari ile sorunları bir bir ortadan kalktığını görmekteyiz.

Geçtiğimiz Pazar günü Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile Zeytinburnu Şubemizde hemşehrilerimiz ile birlikte kahvaltıda buluştuk. Bakanımızın öncesinde ve orada bizzat bizlerle paylaştığı müjdeli haberleri bizler de web sitemiz aracılığı ile üye ve hemşehrilerimiz ile paylaştık.

Bir defa İkamet Tezkereleri 2014 öncesinde olduğu gibi Batı Trakya Türkleri için artık pasaport süresince olacak. Çalışma izinleri başvuruları 15 günde sonuçlanacak, sonuçlanmayanları bizzat bana bildirin bende bakanımız ile paylaşacağım ve bakanımızın o gün verdiği söz "15 günde sonuçlanmayan çalışma izni dosyasını 16. gün ben devralacam, dosya önüme gelecek ve o dosyayı bizzat ben takip edeceğim" idi.

Sağlık güvencesi ile alakalı sorunlar torba yasa ile düzeltilmeye çalışılıyor, yani kısaca tüm sorunlar ile alakalı adım adım yol alıyoruz. Ama benim son dönemde her platformda dillendirdiğim gibi bugün burada da tekrar sizlerle paylaşacağım, bizim Batı Trakya Türkleri olarak artık anavatandan bu sorunları bir daha yaşamamak adına tek bir beklentimiz var. O da İstanbul rumları İpsala sınır kapısından Yunanistan'a girdiklerinde nasıl birer Yunan vatandaşı gibi muammele görüyor ise, biz Batı Trakya Türkleri de artık İpsala sınır kapısından anavatana adım attığımızda birer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi muammele görmek istiyoz. Biz o topraklarda Türkiye'nin uç beyleri olarak Lozan Antlaşması ile Türkiye Cumhuriyeti ve uluslararası devletlerin garantörlüğünde bırakıldık. O zaman da bizim bu ayrıcalığı istemeye hakkımız var. Aslında bu ayrıcalık bile değil, çünkü bizler Etabli belgesi ile kayıt altına alınmış dünyada tek Türk Azınlık mensuplarıyız.

Türkiye büyük ve güçlü bir ülke, kendi isteği ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkanlara verilen mavi kart sisteminin içine 150 bin Batı Trakya Türkünün entegre edilmesi ile bu sorun kökten çözülür. Biz devletimize yük de olmayız, katma değer yaratarak, istihdam yaratarak, vergi ödeyerek, kendi sosyal güvencemizi ödeyerek katkı da koyarız. 3,5 milyon Suriye'liye kol kanat geren bu yüce devlet kendi imkanları ile devletten hiç bir beklentisi olmayan ve Lozan Antlaşmasında uç beyi olarak orada mecburi iskana tabi tutulan, garantörü olunan Batı Trakya Türklerine mi sahip çıkmayacak" dedi.

Konuşmasının devamında Hüseyin "Birkaç kendini bilmez, 70 yıldır dimdik, tek vücut ayakta duran Batı Trakya camiasını bölmek adına kendilerince faaliyet yürüttüğü ile ilgili çalışmalar yaptığı duyumları geliyor. Herkes ayağını denk alacak. Günü geldiğinde de hepsini birer birer bu topluma deşifre etmekten geri durmayız. Batı Trakya Türkleri bugüne kadar nasıl hem doğduğu topraklarda, hem de anavatanda siyaset üstü, milli davasına sahip çıkarak tek yumruk olmuş ise, bugünden sonra da aynı şartlarda tek çatı altında hareket etmeye devam edecektir. Bu yapı hiçbirimizin tekelinde değil bu toplumun yapısıdır. 

Bu tür bölücü faaliyetlere yeltenenlere Türkiye geneline yayılmış 13 şube, 4 temsilcilik, 2 vakıf, 2 spor kulübü ve kurulma aşamasında olan 2 - 3 yeni temsilciliği ile dimdik ayakta duran ve yüzbinleri temsil eden Batı Trakya Türklerinin Genel Başkanı ve dönem sözcüsü olarak bu tür girişimlerinin sonuçsuz kalacağını ve Batı Trakya Türklerinin bizzat kendisi tarafından önüne geçileceğini hatırlatmak isterim. Bu camianın içinde çalışmak isteyen herkese yer var, yeterki net olsunlar, dürüst olsunlar, toplumu kandırmasınlar" diyerek sert çıktı.

Daha sonra tek liste ile geçilen seçim maddesinde Hakkı Vedat Meşeli başkanlığındaki aşağıdaki liste oybirliği ile seçildi.

Yönetim Kurulu Asil

1- Galip Hacıosman

2- Ahmet Ali

3- Erkan Ali Osman

4- Aytaç Hasan Mustafa

5- İbrahim Ahmet

6- Özgür Egeli

Yönetim Kurulu Yedek

1- Taner Raşit

2- Ercan Ali Feiz

3- Ahmet Buracı

4- Özer Öztürk

5- Ersin Güngör

6- Alper Adalı

Denetim Kurulu Asil

1- Erkan Hasanoğlu

2- Melih Bağdatlı

3- İlhan Hüseyin

Denetim Kurulu Yedek

1- Gökmen Gençay

2- Can Bağdatlı

3- Mustafa Ali Çavuş

Disiplin Kurulu Asil

1- Ahmet Ömer Uztetik,

2- Hüseyin Zeki

3- Nedim Atamer

Disiplin Kurulu Yedek

1- Secat Sabitoğlu

2- İsmail Hocaoğlu

3- İsmail Kalfalı

 

      

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015