Ne Mutlu Türküm Diyene...
Öğretmen ve Öğrencilerimizi İzmir'de Ağırladık
Geri Dön
Öğretmen ve Öğrencilerimizi İzmir'de Ağırladık
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şubesi İskeçe Türk Birliği çatısı altında faaliyet gösteren dikiş nakış kursları öğretmenleri ve öğrencilerinden oluşan altmış kişilik grubu İzmir’de ağırladı.
06/04/2018

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şubesi İskeçe Türk Birliği çatısı altında faaliyet gösteren dikiş nakış kursları öğretmenleri ve öğrencilerinden oluşan altmış kişilik grubu iki gün boyunca İzmir’de ağırladı.İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş eşliğinde İzmir’de ağırlanan 60 kişilik grup Bornova Köşklerini, Dramalılar köşkünü rehber eşliğinde gezdiler. 

Daha sonra İzmir şubemizin önceki dönem şube başkanlığı görevini yapmış ve şu an İzmir Baro Başkanı olan Av.Aydın Özcan’ı İzmir Barosu’nda makamında ziyaret ettiler.

Ziyaret sırasında konuşan İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, kendisinin de Batı Trakyalı olduğu ifade ederek, azınlık olmanın zorluklarını bizzat yaşadığını söyledi. Uzun yıllar Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şube Başkanlığı görevini yaptığını ifade eden Av. Aydın Özcan, derneklerin sadece İzmir’de değil, İstanbul’da, Bursa’da, Batı Trakya’da aktif olarak çalıştığını söyledi. Bu derneklerin ortak amacının Batı Trakya’da yaşayan Türklerin başta eğitim hakkı olmak üzere haklarını savunmak olduğu söyleyen Aydın Özcan, birlikte mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

Azınlık olmanın zorlukları olduğunu vurgulayan Av. Aydın Özcan, “sizler Mustafa Kemal Atatürk’ün hemşerisisiniz. Azınlık olarak haklarınızı alabilmek için Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda mücadele etmelisiniz” dedi. Türkiye’de de Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği olarak önemli görevler yaptıklarını söyleyen Aydın Özcan, özellikle çalışma izinleri ve üniversite harçları konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin de içinde olduğu görüşmeler yaptıklarını ve bu anlamda önemli kazanımlar elde ettiklerini de sözlerine ekledi. Av. Aydın Özcan sözlerini, “haklarımızı almak için pes etmeyeceğiz, mücadele edeceğiz. Bunun için de iyi eğitim almalıyız, çocuklarımıza iyi eğitim aldırmalıyız. Yunancayı da iyi bir şekilde öğreneceğiz ama bunu yaparken de örf ve adetlerimizi unutmayacağız” diyerek bitirdi.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş ise Batı Trakya’da yaşayan Türk azınlığın birçok haklarının kısıtlandığını, derneklerinin kapatıldığını, bezdirme politikaları izlendiğini söyleyerek “Batı Trakya’da bir azınlık olmamız her söyleneni kabul edeceğiz anlamına gelmiyor. Bizler Yunanistan’da yaşayan Yunan vatandaşlarına verilen hakların aynısını istiyoruz, fazla bir şey istemiyoruz” dedi.

Ziyaret sırasında Baro Başkanı Av. Aydın Özcan’a kendi hazırladıkları bir tabloyu hediye eden dikiş- nakış öğretmenleri ise, Batı Trakya’da İskeçe Türk Birliği çatısı altında faaliyet gösteren biri merkezde diğerleri köylerde olmak üzere 14 kurs olduğunu, amaçlarının okuyamayan kadınlara bir şeyler öğreterek ailelerine ufak da olsa bir katkıları olmasını sağlamak olduğunu ifade ettiler.

Heyet ertesi gün Şube Başkanı Mümin Durmuş ve İskeçe Türk Birliği Eğitim ve Gençlik Sorumlusu Bülent Hacı Salih ile birlikte Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı’yı makamında ziyaret etti.

Batı Trakya’da yaşayan Türklerin ziyaretinin çok anlamlı olduğunu ifade eden Başkan Bakıcı orada yaşayan Türklerin eğitim ve din alanında yaşadığı sınırlamaların kalkmasının doğru olduğunu belirterek; “Ben insanların dünyanın neresinde olursa olsun; ibadetlerini özgürce yerine getirme hakkına sahip olması gerektiğini düşünüyorum; dillerini konuşma hakkına sahip olduğunu düşünüyorum. Sizlerin eğitim ve din alanında yaşadığınız sıkıntıları biliyoruz. Burada hem din açısından, hem dil açısından sınırlamaların kalkması doğrudur. İnşallah bu konudaki olumsuz tutumlar en kısa zamanda ortadan kalkar. Bizim temennimiz bu yöndedir” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin, sadece sınırları içerisinde yaşayan bir ülkenin ötesinde dünyanın değişik yerlerinde yaşayan Türklerle bütün bir ülke olduğunun altını çizen Başkan Bakıcı; “Kimliğimizi hiçbir zaman inkar etmeyeceğiz. İnsan olmanın en önemli özelliği kendi özgür iradesiyle hiçbir baskı altında kalmadan yaşamını devam ettirmesidir. Bu bir evrensel haktır. Dolayısıyla Batı Trakya’daki Türklerin de geleceklerini şekillendirmek, dillerini kullanmak, ibadetlerini özgür bir şekilde yerine getirmek en büyük haklarıdır” dedi.

Yurt dışında yaşayan Türklerin varlığının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için de bir güç olduğunu ifade eden Başkan Bakıcı; “Yurt dışında yaşayan tüm soydaşlarımızın varlığı bizim varlığımızdır. Biz sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırlarından ibaret olan bir ülke değiliz. Tüm soydaşlarımızın olduğu noktalarda onların hak ve hürriyetlerin savunucusu olmaya devam edilecektir. Ben bu konuda gösterdikleri hassasiyetten dolayı Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanları’na ve İskeçe Türk Birliği’ne teşekkür ediyorum. Birlikten kuvvet doğar; hep birlikte ışığa doğru aydınlığa doğru yürüyeceğiz” dedi.

İskeçe Türk Birliği Gençlik ve Eğitim Sorumlusu Bülent Hacı Salih, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş ve Başkan Bakıcı’ya konu ile ilgili gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür etti. Ziyaretin anısına Başkan Bakıcı’ya ipek kozadan yapılmış bir tablo hediye etti.

Ziyaretin son günü Selçuk, Şirince ve Kuşadası gezildi.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015