Ne Mutlu Türküm Diyene...
Soma Mehmet Akın İle Devam Dedi
Geri Dön
Soma Mehmet Akın İle Devam Dedi
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Soma Şubesi 10. Olağan Genel Kurulu'nu Ocak ayı içerisinde  gerçekleştirdi.
18/02/2019

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Soma Şubesi 10. Olağan Genel Kurulu'nu Ocak ayı içerisinde  gerçekleştirdi.

Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin, Bursa Şube Başkanı Dr. Ali Eminlatif, Zeytinburnu Şube Başkanı Fatih Hacıbedel, Küçükçekmece Şube Başkanı Hakkı Vedat Meşeli, Üsküdar Şube Başkanı Hasan Küçük, İzmir Şube Başkanı Mustafa Kurnaz, İzmir eski Şube Başkanı Mümin Durmuş ve Teşkilat Başkanı Musa Yurt’un yanı sıra Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer, Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Ali Aksoy, CHP İlçe Başkanı Levent Elbinsoy, MHP İlçe Başkanı Adem Yıldırım, Soma Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Demiraslan ve Soma’da faaliyet gösteren STK’lar ve çok sayıda hemşehrimiz katıldı.

Genel Kurul Şube Başkanı Mehmet Akın’ın açılış konuşmasını yapmasıyla başladı.

Mehmet Akın yaptığı konuşmada; “Sayın Belediye Başkanım, Genel Başkanım, Genel Merkez Yöneticilerim, değerli şube başkanlarım, STK’ların değerli başkan ve yöneticileri, bizlere verdikleri desteği her zaman minnet ve şükranla andığımız yerel basın mensupları, kıymetli misafirler ve değerli üyelerimiz, Şubemizin 10.Olağan Genel Kuruluna teşriflerinizden dolayı hepinizi şahsım, yönetim kurulum ve camiamız adına saygıyla selamlıyorum, hoş geldiniz.

Bu yıl kuruluşumuzun yirminci yılını kutlayacağımız şubemiz 1999 yılında kuruldu. Bunun yanında Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 1946 yılında kurulmuş 72 yıllık köklü bir dernektir. 13 şubesi, 5 temsilciliği, 2 vakfı, 2 spor kulübü bulunmaktadır. Derneğimiz halen Batı Trakya’da yaşamaya devam eden insanımızın mücadelesine katkı sağlamak üzere 72 yıllık mücadele anlayışı yanında, burada faaliyetlerini benimsediği üslup açısından iç siyasetten uzak partiler ve siyaset üstü bir tarzı benimsemiş olup Türkiye’de yaptığı etkinliklerde kültürel değerlerin ve dayanışmanın ön plana çıkarıldığı çalışmalarla üyeleriyle bütünleşmeyi sağlamıştır. Bu bütünleşme de son üç yılda semeresini vermiş ve Genel Başkanımız ile genel Merkez kadrolarımızın özverili çalışmaları sonucu anavatanda 50 yıldır kronikleşmiş sorunlarımız yayınlanan genelgeler ile bir bir çözülmüş ve Batı Trakya Türkleri adına sorun olarak nitelenen konular sayılı duruma gelmiştir.

Bu günden sonra da Batı Trakya’da sorunların çözümüne yönelik yürütülecek çalışma stratejimiz ile doğduğumuz topraklardaki hemşehrilerimize Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği olarak katkı sağlamaya devam edeceğiz. 72 yıldır birlik ve beraberlik içinde partiler üstü konumu ile siyasetten uzak kalan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği bundan sonra da verimli çalışmalar yürüterek, kardeşlerimizin sorunlarına yönelik hedefindeki çalışmaları başarı ile sonuçlandırarak ve dik durmaya devam ederek yoluna devam edecektir.

Şimdiye kadar bizlere her konuda destek olan, etkinliklerimizde bizleri yalnız bırakmayan ve geçen ramazan ayında kaybettiğimiz eski genel başkanımız büyük dava adamı rahmetli Op. Dr. Erol Kaşifoğlu’nu burada tekrar rahmet ve minnetle anıyorum. Biz Soma’da kendimizi evimizde hissediyoruz diyerek bizleri onurlandıran Sayın Genel Başkanımız ve Genel Merkez Yöneticilerimize, Şube Başkan ve yöneticilerimize, katkı ve katılım sağlayan tüm kurumlarımıza can-ı gönülden teşekkür ediyor, bu vesile ile 10. Olağan Genel Kurulumuzun camiamıza hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Divan için verilen önerge oylamaya sunuldu.Verilen önergeyle Divan Başkanlığına Teşkilat Başkanı Musa Yurt, Divan üyeliklerine Genel Merkez Denetim Kurulu üyesi Ahmet Kereci ve Soma Şube eski yöneticimiz Selami Urgancı oy birliği ile seçildi.

Divan oluşumu sonrasında gündem gereği divanın idaresinde toplantıya devam edilirken Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile ebediyete intikal eden tüm şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu sonrasında İstiklal Marşımız okundu. Divan tarafından gündem üyelerin oyuna sunuldu ve aynen kabul edilerek protokol konuşmalarına geçildi.

Genel Başkan Av.Necmettin Hüseyin yaptığı konuşmada; “Saygıdeğer protokol, sevgili Batı Trakyalılar, Mehmet Başkan dedi ya dernek dik duruyor, Genel Başkan dik duruyor. Neden dik duruyor çünkü dik duran şube başkanları var, dik duran yöneticileri var, dik duran üyeleri var. Diyor ki bu derneğin kürsüsüne çıktığın zaman siyaseti unut, buraya geldiğinde tüm hassasiyetini Batı Trakya’ya odakla. Zaten arkasındaki insanlar böyle olduğunda bir Genel Başkanının dik durmama gibi bir lüksü yok. O yüzden Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği partiler üstü, siyaset üstü konumundan taviz vermeden yoluna devam eder. Üyelerimiz, arkadaşlarımız tabi ki siyaset yapacak, gidin partilerde çalışın. Bizim sadece yasağımız şube başkanı ve genel başkan siyasi partilerde veya yerel yönetimlerde adaylık söz konusu olduğunda istifa eder. Onun dışında yönetici arkadaşlarımıza böyle bir yasak yok, siyasi görüşleri doğrultusunda siyasette de yer etsinler. O yüzden siyasetle ilgilenen arkadaşların derneğin konumu konusunda bunun özellikle altını çiziyorum derneğe bakarken partiler üstü, siyaset üstü konumu ne demek dendiğinde bizim için anlamı budur. Bu çatının altına geldiğinde siyaset biter. Dava, mücadele ruhu burada devreye girer. O yüzden ben şube başkanlarıma, yönetici ve üyelere teşekkür ediyorum. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği dik bir duruşu gösteriyor. 72 yıldır gösteriyor bundan sonrada göstermeye devam edecek başka şansı da yok.

Onun dışında sosyal faaliyetler ile çıtayı yükseltelim dedik. Normalde dernekçilik mantığında Genel Merkezin üye sayısı bile olmaması gerekiyor ve köklü bir dernekte aslında bütün üyeleri şubelere dağıtması gerekiyor. Biz dedik ki her ne kadar üye kaydımız olsa da 13 şube, 5 temsilcilik, 2 vakıf, 2 spor kulübü ile devasa bir yapıya sahibiz. Bu yapının içerisine biz dedik ki Genel Merkez koordinasyon merkezi olsun, kaynağın merkezi olan şubeleri aktif hale getirelim dedik ve bunu başardık. Düşüne biliyor musunuz üç buçuk yılın içerisinde bir dernek binin üzerinde aktivite yapıyor. Söylemesi dile kolay da birçok kamu kurumu, birçok belediye etkinlik sayısında buna yaklaşamaz. O yüzden çok ciddi efor ile çalıştık herkes büyük emek, katkı sağladı, etkinliklerde çok güzel anılarımız oldu. Kendi kültürümüzü yaşatmak, devamını sağlamak adına, oradaki mücadele adına bir araya gelip gerçekten birlik ve bütünlük ruhunu geliştirme adına güzel şeylere imza attık.

Soma’da Mehmet abi de üç yıldır çok güzel bir dönem geçirdi. Soma’nın bende ayrıcalığı var, Soma bizim evimiz demeye ve evimize geldik demeye bundan sonrada devam edeceğim Kongremiz hayırlı olsun. Soma’da her zamanki gibi güzel etkinliklerde bir araya geleceğimizi düşünüyorum" diyerek konuşmasını tamamladı.

Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer de genel kurulda kürsüye gelerek katılımcıları selamlama konuşması yaptı. Genel kurulun camiamıza hayırlı olması temennisinde bulunurken hep birlikte el ele, kolkola çalışmaya devam edeceğiz diyerek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmaların ardından Soma Şubesinin kuruluşunun 20. Yılı anısına katılan konuklara plaket takdim edildi.

Gündem gereği faaliyet raporu, hesap raporu, denetim kurulu raporu, tahmini bütçe okundu. Müzakereye açıldı. Oy birliği ile kabul edildi. Seçimlere geçildi. Mehmet Akın başkanlığındaki aşağıdaki liste genel kurulun onayına sunularak oy birliği ile seçildi.

BAŞKAN

Mehmet Akın

Yönetim Kurulu Asil

Mustafa Kara

Melih Akın  

Metin Ayan 

Salih Kurt   

Onur Kamba

Aydın Seven

Yönetim Kurulu Yedek

İrfan Yavaş

Güray Emir

Murat Akbay

Yasin Akın

Koray Kara 

Bahadır Akbay

 

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015