Ne Mutlu Türküm Diyene...
Yalova'daki Batı Trakyalılar Hıdırellez'de Buluştu
Geri Dön
Yalova'daki Batı Trakyalılar Hıdırellez'de Buluştu
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Yalova Şubesi, Kırım Türkleri Derneği ile birlikte şube merkezinin içinde bulunduğu Dr. Sadık Ahmet Parkında Hıdırellez etkinliği düzenledi.
10/05/2016

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Yalova Şubesi, Kırım Türkleri Derneği ile birlikte şube merkezinin içinde bulunduğu Dr. Sadık Ahmet Parkında Hıdırellez etkinliği düzenledi. 

Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, BTTDD Teşkilat Başkanı Musa Yurt, çeşitli STK Başkan ve yöneticileri ile saat 12.00’de başlayıp akşama kadar süren etkinliğe yaklaşık 400 Batı Trakyalı katıldı.

Açılış konuşmasını yapan BTTDD Yalova Şube Başkanı Kamil Akıncı tüm konukları selamladıktan sonra hedeflerinin Yalova’da faaliyet gösteren tüm balkan dernekleri ile birlikte  bahar etkinliklerinin geleneksel hale getirmek olduğunu belirtti.

Yalova Şubesinin fiziksel mekana kavuşmasının önemine değinerek “yavaş yavaş etkinliklerimizle anılmaya başlayacağız, bizlere katılımızla verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederiz” dedi. Organizasyonu birlikte gerçekleştirdikleri Kırım Türkleri Derneği ve Balkan Platformu üyesi diğer dernek başkanlarına da teşekkür etti.

Kürsüye Genel Başkanı davet eden şube başkanı, Av. Necmettin Hüseyin’e her etkinliklerinde yanlarında olmalarından ve verdikleri destekten ötürü teşekkür ederek söz verdi.

Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin öncelikle Yalova Belediye Başkanı, diğer dernek başkanları ve katılımcıları selamladı, katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür etti ve elleri öpülesi annelerin Anneler Gününü kutladı.

BTTDD Yalova Şubesinin fiziksel mekana kavuşması ve içinde bulunduğu parka Dr. Sadık Ahmet Parkı adı verilmesinde büyük desteği bulunan, Drama göçmeni bir ailenin çocuğu olarak hemşehrimiz olan Belediye Başkanı Vefa Salman’a teşekkür etti.

Hüseyin “Bizler 1.5 yıl önce Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Yalova Şubesinin  kapanıp kapanmaması konusunu tartışırken, bugün bu muhteşem tabloya kavuştuk. Demek ki zaman çok şeyi değiştiriyor. Müthiş bir işbirliği ile bugün harika bir Hıdırellez şenliği yapıyoruz”  dedi.

Devamında “Bunda sonrada tüm etkinliklere kendi mekanımızda ev sahipliği yapmaya hazırız. Bayraktepede, şanlı Türk Bayrağın altında huzur ve güven içindeyiz” dedi.

Kürsüye gelen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman “Ben bir tarafı Kırım Bahçesaraylı diğer tarafı Drama göçmeni bir ailenin evladı olarak aranızda bulunuyorum. İlimizde bu yıl ilki yapılan Hıdırellez kutlamasının Rumeli Derneklerinin elbirliği ile gelecek yıl daha büyük bir coşkuya boğmalıyız. Bu organizasyona belediye olarak bizlerde gereken destek ve katkıyı sağlamaya hazırız, benim derneğimiz yöneticilerine hep birlikte Batı Trakya’ya gitme sözüm vardı, belediye başkanı seçildikten sonra gitme şansım olmadı. Gümülcine Belediyesi de bizim kardeş şehrimiz, yöneticileri ile de temasa geçip en kısa sürede hep birlikte Batı Trakya ziyaretimizi gerçekleştirmeyi arzu ediyorum” dedi.  

8 Mayıs Anneler günü münasebeti ile tüm annelerin anneler gününü de kutlayan Salman hemşehrileri ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek nazik davetten dolayı teşekkür etti.

Tepreş töreni olarak adlandırılan ve Baharın karşılanması olarak da değerlendirilen Tepreş şenliğinde kuyruk yağı ile yapılan ve ambalaj içindeki özel ekmek yuvarlama töreni yapıldı. Kırım geleneklerine göre yuvarlama sonunda ekmeğin ön yüzü gelirse yılın bereketli, arka yüzün gelmesi durumunda bereketsiz geçeceğine inanılıyor. 

Daha sonra BTTDD Yalova Şubesine katkıda bulunanlara plaket verildi. Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin, Belediye Başkanı Vefa Salman, BATÇEV Başkanı Musa Yurt, Amerika Batı Trakya Dernekleri Başkanı Necati Aga ve çeşitli STK Başkanlarına plaket takdim edildi.

Programın sonunda müzik dinletisi, folklor gösterisi gerçekleştirildi ve katılımcılara sunulan ikramlarla program son buldu.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015