Ne Mutlu Türküm Diyene...
Zeytinburnu'nda Muhteşem Batı Trakya İftarı
Geri Dön
Zeytinburnu'nda Muhteşem Batı Trakya İftarı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Zeytinburnu Şubesi ve İstanbul Batı Trakya Türkleri Spor Kulübünün ortaklaşa düzenledikleri geleneksel iftar yemeği yine muhteşem bir kalabalıkla gerçekleştirildi.
17/06/2016

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Zeytinburnu Şubesi ve İstanbul Batı Trakya Türkleri Spor Kulübünün ortaklaşa düzenledikleri geleneksel iftar yemeği yine muhteşem bir kalabalıkla Zeytinburnu'nda bulunan spor kulübü tesislerinde gerçekleştirildi.

İftara Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av.Necmettin Hüseyin, eski genel başkanlarımızdan Op.Dr.Erol Kaşifoğlu, Dr.Mustafa Rumelili, Av.Burhaneddin Hakgüder ve İstanbul Barosu Genel Sekreteri Hüseyin Özbek, Tek Rumeli Tv sahibi Atilla Baykal, BTTDD Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kocaahmet, Gaziosmanpaşa Şube başkanı Şaban Sakalı ve Batev Başkanı Selahattin Yıldız’ın yanı sıra  yaklaşık 700 civarında Batı Trakyalı katıldı.

Program Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Misafirlerin iftarlarını açmasının ardından kürsiye açılış konuşmasını yapmak üzere BTTDD Zeytinburnu Şube Başkanı Besim İsmailbaşa çıktı.

İsmailbaşa "Sayın Genel Başkanım, eski Genel Başkanlarım, dernek yöneticilerim, spor kulübü başkanlarım, değerli üyeler ve biz Batı Trakya camiasına her koşulda yardımcı olan burada komşuluk ilişkilerinde bulunduğum değerli misafirler hepiniz hoş geldiniz. Allah tuttuğumuz oruçları kabul etsin, afiyet olsun. Biz Batı Trakya Türkleri camiası olarak bu iftar yemeğini birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek amacıyla ve İstanbul’un değişik bölgelerine dağılmış olan Batı Trakyalıları bir araya getirmek amacıyla geleneksel hala getirdik. Her Ramazan spor kulübü tesislerimizde böyle samimi bir ortamda gerçekleşleştirdiğimiz bu etkinliği bundan sonra gelecek yönetici arkadaşlarımın devam ettirmesini diliyorum" diyerek katılan herkese teşekkür etti. 

Ardından kürsüye gelen ​İstanbul Spor Kulubu Başkanı Hakan Güler "Saygıdeğer Genel Başkanım, Saygıdeğer meclis üyem, ilçemizin dernek ve spor kulübü başkanları, basınımızın kıymetli temsilcileri, çok değerli üyelerimiz ve kıymetli misafirlerimiz hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Düzenlemiş olduğumuz iftar programına teşrif ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Bildiğiniz üzere manevi hazzın ve lezzetin zirve yaptığı kutlu bir dönemin içinden geçiyoruz. Mübarek ramazan ayının eşsiz ve mana yüklü derin ikliminden millet olarak feyizlenmek ve oluk oluk akan nimet pınarlarından kana kana içmek için ibadetlerimizi yapıyoruz. İnşaallah cenab-ı Allah tuttuğumuz oruçları ve ibadetleri kabul eder ve üzerinden ihsanını, mağfiretini ve himmetini esirgemez. Tekrar bu iftar programımıza katılan ve aynı sofranın etrafında bir araya geldiğimiz siz değerli büyüklerimize ve tüm hemsehrilerimize şükranlarımı sunuyorum. Hepinize afiyet olsun" diyerek konuşmasını tamamladı.

Kürsüye gelen BTTDD Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin, protokol ve misafirlere hayırlı iftarlar diledikten sonra başladığı konuşmasına "Bu güzel ortamı hazırlayan iki başkanıma da öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Allah bu hayırlarını kabul etsin, katkı sağlayan, destek veren herkesten Allah razı olsun. Zeytinburnunda geçen yıl düzenlenen iftara yeni seçilmiş Genel Başkan olarak katılmış idim. İlk geldiğim dönemde bu mikrofona ve kürsüye nasıl sarıldığımı sonradan birkaç defa izlediğimde gördüm. O hırsla, o heyecanla, o hışımla geldiğim kürsüde inanılmaz bir gerilimi yaşamıştım ama şimdi, Zeytinburnuna her geldiğimde apayrı bir özgüven duyuyorum, apayrı bir güç buluyorum arkamda ve bu mücadeleyi yürütürken de bu gücü öncelikle Zeytinburnun’dan almaya devam edeceğiz. Hepinize bu anlamda teşekkür ediyorum. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği camiası olarak bu sene 70. yılımızı kutluyoruz, bu camiayı 70. senesine getiren buradaki üyeleridir. Bizler yönetim olarak şanslı bir döneme denk geldik, sorunların zirve yaptığı bu dönemde çalışmalarımız var gücü ile devam ediyor.

Batı Trakya’da 2 gün önce çok acı bir olay yaşandı, sel felaketi yaşandı, Allahtan can kaybı olmadı ama çok büyük zararımız oldu. Öncelikle orada zarar gören insanlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Ancak bunun ötesinde manevi zararlar hat safhaya çıktı. Maalesef Yunan devleti çocuk kulüplerimize bile göz dikti. Yüksek Tahsilliler Derneğimizin yerleri birer birer kapatılmaya başlandı. Biz o çocuklara Yunan devleti aleyhine ne öğretiyoruz o çocuk kulüplerinde, biz anlayamadık ana okulu açalım diyoruz iki dilli olsun diyoruz, bizim çocuğumuz anaokulunda kendi dilini öğrensin diyoruz müsaade edilmiyor. Çocuk kulübü olarak hizmet versin, derneklerimiz bu işe el atsın diyoruz, bunlar ruhsatsız deniyor izin verilmiyor. Okullarımızda Türkçe diline kısıtlama devam ediyor. Adeta 67 cuntasına geri dönüş var sanki. Sol iktidar Yunanistan’da ama bakıyoruz aşırı uçlarda uygulamalar. İnsan inanamıyor, inanmak istemiyor bir geçiş dönemi olarak bunu görmek istiyoruz ama bunun içinde kararlı bir şekilde Batı Trakyadaki insanlarımızı kurumlarımızı buradaki kurumlarımızın mücadele etmesi gerekiyor. Geçiş dönemi olarak görmek adına ve bunu bu şekilde geçiştirme adına bu mücadeleye güçlü şekilde sarınılması gerekiyor. Ben buna inanıyorum.

Biz burada dernek olarak kendi bütünlüğümüzü koruyoruz, sağolsun buraya gelen destek veren insanlar her zaman bizimle birlikte  işte Selahattin amca doksan yaşına doğru yol alıyor, altmış senedir bu camianın içinde hizmet ediyor. Mustafa Rumelili, Erol Kaşifoğlu, Burhaneddin Hakgüder, diğer ismini sayamadığım şube başkanlarımız, aslında inanılmaz bir mücadele devam ediyor. Görünmez kahramanlarımız hem üyelerimiz hem de yöneticilerimiz, belki biz bu kürsülere çıkıyoruz ama biz sadece onların sesi olmak için çıkıyoruz. Hepsinden Allah razı olsun. Türkiye’de de ikamet iznini çözeceğiz demiştik, çalışma izni sorununu çözeceğiz demiştim, 1 sene önce, çok acele etmişim bunun için daha birkaç aya ihtiyacımız var. Sanırım bayramdan sonra bende Ankara’nın yollarını sık sık tutucam. Eski genel başkanlarımı, şube başkanlarımı alarak bu ikamet konusunda yaşanan rezalete bir son vermemiz gerekiyor.

2014 yılına kadar ayrıcalıklıydık, 2014 yılında bu ayrıcalığımız hukuki mevzuat değişiklikleri nedeniyle belki ortadan kalktı ama hakikaten eziyete dönüştü. Zeytinburnu da bu eziyetleri yaşayan yerlerden bir tanesi, hatta merkezi. Çünkü buradaki çoğu insan Yunan vatandaşlığını koruyor. Yılın üç beş ayı burada kalıyor, diğer aylarında İskeçe’de, Şahin’de kalıyor dönüşte bir bakıyor ikameti iptal olmuş yada burada ikamet randevusu alacak 1-1,5 ay uğraşıyor. Bunlara bir son vermemiz gerekiyor, gidip bürokratlarımızı ikna edeceğiz. Sevgili Mehmet Müezzinoğlu’nu, sayın milletvekilimiz Hakan Çavuşoğlun’u, şube başkanlarımızı, eski genel başkanlarımızın hep birlikte çalışmasıyla bence bu yazın sonunda bu amacımıza ulaşırız diye düşünüyorum. En azından bana hiç kimse bunun için mücadele etmedin diyemez. Ben sonuna kadar mücadelemi edeceğim.

Kadın Kollarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum, kadın kollarımızın bu dönem bel kemiği Zeytinburnu’ndan oluştu, genişleyerek devam edecek çok güzel hizmetler ediyorlar. Kadın kollarımızın gerçekleştirdiği organizasyonlardan geçen sene öğrencilere burs verildi, sanırım ramazanda yardım kolileri de dağıtılacak.

Bugün aramızda olmayan insanlar var. Olmayan birisi de Sabri Yılmaz. Geçen sene bu kürsüde benden önce Sabri abi konuşmuştu, spor kulübü başkanımız olarak. Bir talihsizliktir, Allahın sevdiği kulu belki daha fazla sevdiği için yanına aldı kendisini, kendisine bir kez daha Allahtan rahmet diliyorum, saygıyla anıyorum, verdiği emekler içinde şükranlarımı iletiyorum. Hepinize tekrar teşekkür ediyorum ama burada iki değerli konuğumuz var. Bir defa bu akşamki bu etkinlik, yarın akşam Batı Trakya camiasının gözüken yüzü Tek Rumeli Tv’de olacağına göre Tek Rumeli Tv sahibi Atilla Baykal’ın burada bir selamlama konuşması yapmaması olmaz.  Diğeri çok değer verdiğim, Batı Trakya’ya birlikte gitmeyi başarabildiğimiz, bir yol arkadaşımız olan İstanbul Barosunun değerli genel sekreteri Hüseyin Özbek’i de buraya davet ediyorum. Hepinize tekrar teşekkür ediyorum. Allah orucunuzu kabul etsin, tutamayanlarında niyetini bozmasın" diyerek konuşmasını tamamladı.

Necmettin Hüseyin daha sonra Dünya'nın en büyük Barosu olan İstanbul Barosu Genel Sekreteri Av. Hüseyin Özbek'e kürsüyü devretti. 

Özbek "Batı Trakya camiasına saygılar sunuyorum. Değerli genel başkanıma, şube başkanlarıma başarılar diliyorum. Ben dostlarımla sohbet ederken konu folklor, müzik olduğunda diyelim ki Kırşehir, Elazığ halk musikisi, Kerkük musikisi bunlardan hangi konudan bahsetsem sen Kırşehirli, Elazığlı mısın derler. Diyarbakır, Urfa sıra gecelerinden bahsederken de Diyarbakırlı, Urfalı mısın derler. Ben aslında Kastamonuluyum. Ama Kastamonulu olduğum kadar  İskeçeliyim, Gümülcineliyim, Kerküklüyüm, Musulluyum, Halepliyim, Bayırbucaktanım, Altınköprüdenim, Kosovadanım. Türk kültürü içinde yoğrulmuş olmak böyle bir şey. Türkiye’nin siyasi sınırları belki Edirne’den Van’a kadar Sinop’tan Antalya’ya kadar ama Türkiye’nin kültürel sınırları siyasi sınırlarından çok daha geniştir. Bu milletin bir ferdiyseniz, bu kültürün içinde yetişmişseniz günlük mesainizi yaparsınız ama Batı Trakya’nın sorunları da size kendisini hissettirir. Kerkük’teki Musul’daki Türkmenlerin sorunları kendisini hissettirir onları da düşünürsünüz düşünmek zorundasınız. Bu bizim kültürümüzü tarihsel geçmişimizin, görkemli mazimizin yüklediği bir sorumluluktur. Bu anlamda doğrudur genel başkanla, Burhaneddin Hakgüder ile, Selahattin Meriç ile Mustafa Rumelili ile Batı Trakya seyahati yaptık. Benim için unutulmaz bir seyahattir. İskeçe’de Gümülcine’de bir Anadolu kasabasının havasını teneffüs etme imkanı buldum. İnşallah bir kez daha gideriz" diyerek konuşmasını tamamladı.

Genel Başkan son olarak da Batı Trakya camiasının her türlü aktivitesinde aktif görev alan ve katkılarını esirgemeyen Tek Rumeli TV Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Baykal'ı kürsüye davet etti. 

Baykal "Sayın Başkanlar, değerli misafirler. Böyle bir güzel ortamda ramazanın bu coşkulu gecesinde bir araya gelmenin huzurunu yaşıyoruz. Öncelikle afiyet olsun diyoruz ve bizim yediklerimizi de Batı Trakyalılar da yesin diye dua ile başlıyoruz. Burada Türkiye’de yaşayan Batı Trakyalılar hepsi birbirine o kadar çok yakın ki geçmişten bugüne kadar Batı Trakya ile Batı Trakya’dan göç etmiş buradaki insanlar bir arada olmanın mücadelesini verdiler. Batı Trakya dernekleri orada kalan kardeşlerine hizmet için bir mücadele veriyorlar. Mücadele veren başkanlara da teşekkür ediyorum. Biz de hasbel kader Balkanlara hizmet eden bir televizyon olarak başta Batı Trakya olmak üzere Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Bosna Hersek hatta Sırbistan’da kalan Boşnak ve soydaşlarımızla hepsiyle bir diyalog halinde onların gözü, kulağı, sesi oluyoruz. Batı Trakyanın ne varsa sorunlarını biz televizyon kanalıyla Batı Trakyalı olmayan ister siyasetçi, isterse Anadolu’nun çeşitli yörelerinden gelmiş insanlar bu Balkan insanlarının sorunlarını dile getirdikçe onların sorunlarına el atma çabası içindeler ancak biz diyoruz ki Balkanları daha fazla Anadoluluya tanıtabilmek amacıyla bu televizyonlarda ortak çalışmalar yaparak ki; biz bu ortak çalışmaları sayın başkan ile beraber Bursa’da yapmış olduğumuz bir zirve toplantısı vardı. 7 ülkeden 14 tane televizyonu bir araya getirdik ve onlarla da artık Balkanlarda huzurun gençlerle gelecek diye bir projesi ile yola çıktık. İnşallah 4 ay sonra diğer televizyonları da bir araya getirip İstanbul’da büyük bir Balkan medya grubunun devamını getirmeyi düşünüyoruz. Buradaki hedef soydaşlarımızın daha iyi anlaşılabilmesi için gerekli çalışmalar yapıyoruz. Seçimlere parmak basıyoruz. Çünkü Batı Trakya’daki bizim izleyicimiz bize güven duyuyor. Biz bu güveni sarsmadık, sarsmayacağız, her zaman onlarlar, her zaman Türkiye’de yaşayan Balkanlarla beraber bir bütün olarak daha güzel yerlere geleceğimize inanıyorum Hepinize afiyet olsun diyorum iyi akşamlar diliyorum" diyerek konuşmasını tamamladı.

Geleneksel Zeytinburnu Batı Trakya İftarından yansımalar.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015