Ne Mutlu Türküm Diyene...
Sevgili Üyelerimiz,
Sevgili  Üyelerimiz,
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkez yönetim kurulu olarak göreve geldiğimiz Mayıs ayı içerisindeki genel kurul heyecanı ile bir değişimin bir dönüşümün habercisi olacağımızı belirtmiştik.
23/07/2015
Sevgili  Üyelerimiz,
Değerli Ziyaretçilerimiz,

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkez yönetim kurulu olarak göreve geldiğimiz Mayıs ayı içerisindeki genel kurul heyecanı ile bir değişimin bir dönüşümün habercisi olacağımızı belirtmiştik.

İnsanlarımızın hayatını kolaylaştırmak adına bilgiye ulaşmak için her yolu deneyeceğimizi ve ben yaklaşımından öteye biz olarak hareket edecek bir teşkilat yapısı ile hareket kabiliyeti yükselmiş, iletişim ağı geniş bir üye profili dinamizmini getireceğimizi ifade ettik.

Hayatın olağan akısı içerisinde hep görmezden gelinen teknik ve kurumsal altyapı için bu noktadaki algılarımız da seçicilik ile adeta bir nefer olarak çalışacak yöneticiler olduğumuzu belirttik..

Genç yüzleri ve ikinci nesli bu onurlu mücadelenin içine çekerek geniş ve geniş olduğu kadar birikimi, bilgi dağarcığı dolu teşkilatımızla bütünleştirme arzusundayız dedik.

Bu nedenle öncelikle değişime ve geliştirmeye en fazla açık ziyaret etmekte bulunduğunuz sanal platformunu kazandırmak adına çalışmalarımızı ivedi şekilde başlattık.

Arzu edilen her değişim ve dönüşüm yeni fikirlere ve eleştirilere her zaman açıktır..

Bu nedenle bizler için  anlamlı ve önemi yüksek olan 24 Temmuz 2015 tarihinden itibaren web sitemizi mevcut haliyle, tüm eksiklerine rağmen yayına sokma kararı verdik, sanal ortamda sesimiz olacak bulunduğunuz platformun gelişimini hep birlikte sağlayalım istedik.

Bu nedenle bizler destek ve katkılarınızı önemsiyoruz.. 

Tabi ki sitemizin yayın hayatına girdiği bu tarih Batı Trakya Türk Azınlığı için 1923 yılında kaderinin çizildiği Lozan Antlaşması yanında, şüpheli bir trafik kazası ile 1995 yılında aramızdan ayrılan, bugün daha fazla anlayarak andığımız Dostluk Eşitlik Barış Partisi’nin kurucusu liderimiz Dr.Sadık Ahmet'i kaybettiğimiz gündür. 

Bu vesile ile Dostluk Eşitlik Barış Partisi’nin kurucusu, Batı Trakya Türklerinin lideri Dr. Sadık Ahmet’in yirminci ölüm yılında, Yaşamını, Batı Trakya Müslüman- Türk Azınlığı’nın Lozan Antlaşması’ndan doğan haklarının kazanılması mücadelesinde; barış, dostluk ve eşitlik ilkesinden ayrılmadan sürdüren, Dr. Sadık Ahmet’i bir kez daha saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz..

Bugün olduğu gibi Dr. Sadık Ahmet’in başlatmış olduğu mücadele bu anlamda tamamen bir insan hakları mücadelesidir. Bu mücadelede, o gün olduğu gibi, bu günde, Batı Trakya Türk Toplumu’nun farklı hiçbir düşüncesi yoktur .

Bilinen ve anlaşılması gereken bir konu  da, Batı Trakya Türkleri’nin mevcut olan; eğitim, vakıflar, müftülükler, etnik kimlik ve yürürlükten kaldırılan Yunanistan vatandaşlık yasasının 19. maddesinin, şartsız geriye dönük uygulanmasının sağlanmasının, diyalog ve karşılıklı iyi niyetle çözümleneceğine yürekten inandığımızdır.  

Sadık Ahmet’in bu uğurda verdiği mücadelesini, bu güne kadar olduğu gibi, bugünden sonra da hukuk kuralları içerisinde, yasal çerçevelerde yürütüleceğinin garantisi olan ve buna inanan bu toplum artık samimiyet beklemektedir. Batı Trakya Türkleri konuşurken anlaşılan ve toplumun huzuru için konuşulan bireyler olmak istemektedirler.
   
Malumunuz olduğu üzere  ülkemiz Yunanistan’da; Batı Trakya özelini ve tüm Yunanistan genelini ilgilendiren ciddi ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir dönemdedir. Öncelikle bu zor günlerin bir an önce geçmesi ve hayatın olağan akışına dönmesi temennisinde bulunmak istiyoruz. Bu nedenle Türk - Yunan ilişkilerinde dostluk ve birlikte hareket etme olgusunun daha da anlamlı hale geldiğini düşünüyoruz.

Tarihe baktığımızda şu anda AB üyesi olan ülkelerin, başta Almanya ve İtalya olmak üzere İkinci Dünya Savaşı’nda ülkemiz Yunanistan’a karşı yaptıkları dünya kamuoyunca bilinmektedir. Komşu ülke anavatanımız Türkiye’nin komşuluk duygularıyla ve insani yaklaşımla o günlerde de Yunan halkının yanında durarak yaptıkları katkılar herkesçe malumdur.     

Bu gün de bu duygulardan taviz vermeksizin azınlıkların mutlu olduğu, huzurlu olduğu bir yaklaşımla, ülkemiz Yunanistan ve Anavatanımız Türkiye arasında  mevcut olan işbirliğinin daha ileri seviyeye taşınmasını dilemekteyiz.. Umarız ki bu düşüncemiz gerçekçi bir yaklaşımın ve sağlam bir diyalogun yollarının açılmasına vesile olur ve bu zor günleri Yunanistan bir an önce atlatır. Azınlığımız da tüm Yunan halkı da bir an önce nefes alır. 

Ülkemiz Yunanistan’ın maalesef bu zor günlerde de azınlığımıza kalıplaşmış sorunları yaşatmaya devam ediliyor olması Batı Trakya Türk Azınlığı’nı üzmekte ve endişelendirmektedir. Ülkesine sahip çıkan, birlikte kurtuluşu arayan azınlık bireylerine  okullara girişte  kura sistemi reva görüleceği söylentilerini dahi kabul etmemiz mümkün değildir. Din öğretici kisvesi altında yutturulmaya çalışılan manevi duyguları zedeleyen reçeteler sunulmakta ısrar edilmektedir. Yine vakıf seçimlerinin halen yaptırılmaması ya da yaptırılacaksa azınlığın başına neler geleceği hep soru işareti olarak kalmaktadır.. Vatandaşlık kanununda düzenleme yapılırken adeta kıyıma uğramış 60.004  kişilik 19.madde mağduru görülmezden gelinmektedir. Bunlar artık son bulmalıdır. Bu tür azınlık politikalarından kimsenin kazancının olmayacağını düşünmekteyiz. 

İktidarda ki SYRIZA partisinin Başkanı ve Yunanistan Başbakanı Sayın Çipras’ın da dünya görüşünün de şu anda Batı Trakya Türk Azınlığına uygulanan acımasız politikalarla ters düştüğünü düşünmekteyiz. 

Sayın başbakan Çipras’a sesleniyoruz.. Sizi biliyoruz.. Sizi tanıyoruz… Radikal bir insansınız.. Gelin İskeçe de Gümülcine’ de bir milletin, azınlığımızın adını taşıyan tabelaları birlikte asalım… Zenginliklerimizden korkmayalım.. Ankara’dan Atina’ya yıkılması mümkün olmayan gönül köprülerini kuralım...

Eminiz ki tarih sizi ve bu cesareti gösterenleri altın harflerle not edecektir.

Bu korkusuz adım ve cesaret için geçmişi iyi anlamak gerekir. Nazi Almanya’sı istilası ve İtalyan İstila savaşı  sırasında Batı Trakya Türkü ülkesini savunurken gözünü kırpmadan şehit olmasını bilmiştir. Bundan dolayıdır ki, bizler Türküz, ama gerçek birer Yunanistan vatandaşıyız. Bu varlığımızı elbirliği ile huzurlu birer Yunanistan vatandaşı olarak devam ettirmemizi sağlayınız..
  
Yirmi senedir anmak yanında anlamayı ihmal etmediğimiz bu yıl ebedi istiratgahı başındaki anma törenlerinde temsil edilen yöneticimizle kurumumuz adına aynı duygularımızı ifade edeceğimiz Dr. Sadık Ahmet ve hepimiz, haklı mücadelemizi bu duygularla başlattık ve bu duygularla devam ettiriyoruz. Mustafa Kemal Atatürk ve Venizelos’un kurduğu dostluğu, yeniden, bir an bile gecikmeksizin, bu sıkıntıları hiç yaşamamış olarak ve Türk – Yunan dostluğunu cesaretimizi gönlümüzü ortaya koyarak hep birlikte kuralım.
 
Bu duygularla Dr. Sadık Ahmet’in anısı önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz. Yirminci yılında daha da  iyi anladığımız liderimizin Ruhu şad olsun.  

"BİZİM GÜCÜMÜZ BİRBİRİMİZE OLAN SAYGIMIZ VE SEVGİMİZ OLSUN..."

Web sitemiz için emeği geçenlere teşekkürlerimizle...  24.07.2015

Av.Necmettin HÜSEYİN
       Genel Başkan
Yazarın Diğer Makaleleri
Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015