Ne Mutlu Türküm Diyene...
Ata Toprağını İpsala’da Teslim Aldık
Geri Dön
Ata Toprağını İpsala’da Teslim Aldık
Her yıl düzenli olarak tekrarlanan ve bu yıl Bu yıl 35. si düzenlenen Selanik’ten Samsun’a Atam İzindeyiz Etkinliği ve Atatürk'ü Anma ve Barış Koşusu kapsamında, Selanik'te Atatürk'ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak, İpsala Sınır Kapısı'nda Genel Başkan Hasan Küçük tarafından 19 Mayısta resmi törenlerde Samsun Valisine teslim etmek üzere teslim alındı.
17/05/2023

Her yıl düzenli olarak tekrarlanan ve  bu yıl Bu yıl 35. si düzenlenen Selanik’ten Samsun’a Atam İzindeyiz Etkinliği ve Atatürk'ü Anma ve Barış Koşusu kapsamında, Selanik'te Atatürk'ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak, İpsala Sınır Kapısı'nda Genel Başkan Hasan Küçük tarafından 19 Mayısta resmi törenlerde Samsun Valisine teslim etmek üzere teslim alındı.

Törene Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük, İpsala Kaymakamı Ömer Sevgili, T.C. Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, BTTDD Genel Sekreteri Besim İsmailbaşa, BTTDD Teşkilat Başkanı Musa Yurt, BTTDD Genel Başkan Yardımcıları Ahmet Dedeağaçlı ve Aylin Seri, BTTDD Genel Merkez Yöneticisi Selen Beyli, BTTDD Edremit Şube Başkanı Mustafa Naci Biroğul, BTTDD Üsküdar Şube Başkanı Halil Ateş, BTTDD Keşan Şube Başkanı Ayhan Beyli, BTTDD geçmiş dönem Keşan Şube Başkanı İsmail Beyli ve yöneticiler, İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü Başkanı Rıdvan Doğan, Türkiye Atletizm federasyonuna bağlı sporcular ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal marşı’nın okunmasıyla başlayan törende  konuşan Batı Trakya Türkleri dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük " Otuzbeş yıldır bu geleneksel organizasyonun bir parçası olmaktan onur ve gurur duyuyoruz. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dünyaya gözlerini açtığı Selanik'teki evinden alınan kutsal emanetin, cumhuriyetin kuruluşunun beşiği olan Samsun’a taşınması Türk halkı ve Batı Trakya Türkleri için özel bir anlam taşımaktadır. Bu etkinlik, özünde, hep birlikte omuz omuza kurduğumuz cumhuriyetimize ilelebet bağlı kalma yeminimizin bir simgesidir.

Bizler hak gaspı sebebiyle yaşadığımız sıkıntılar sonucu Batı Trakya’dan Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan insanlarız ve Türkiye Cumhuriyeti’nden Batı Trakyadaki insanlarımıza sahip çıkmaya devam ediyoruz. Onların sorunlarını gerek Türkiye gerek Batı Trakya, gerekse uluslararası kamuoyunda, taşınması gereken her yere taşımaya devam ediyoruz. Buraya gelirken büyük coşkuyla geliyoruz. Bizler burada her yıl yaşattığımız bu organizasyonda Türk Milletinin özgürlüğe kurtuluşa ve kuruluşa ilk adımın atıldığı gün olarak bugünü anıyoruz. Ve hiçbir zaman esareti yaşamamış kabullenmemiş bir toplumun, özgürlüğün gerçek anlamda değerini bilen bir toplumun, o insanların çektiği acılar karşısında verdiği tepkilere de artık uluslararası camianın kulaklarını tıkamaması gerektiğine inanıyoruz.

Var oluş mücadelemizi Lozan antlaşmasından beri sürdürmeye devam ettiğimiz suyun öte yanında, 1980’li yıllardan bu yana ayyuka çıkan hak gaspları ile birlikte, o günden bu güne bir komşunun göstermesi gereken hassasiyeti vatanımız dediğimiz Yunanistan’da görememiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Bizler artık haklarımıza kavuşmak istiyoruz ve ben buradan Yunanistan’a, doğduğumuz vatanda ki yetkililere ve özellikle de önümüzde ki hafta sonu yapılacak olan seçimlerde yönetime gelecek olanlara sizlerin huzurunda bir kez daha çağrıda bulunmak istiyorum. Buradan, sınır boyundan sesimizin oraya daha gür gideceğini düşünüyorum ve diyorum ki; Batı Trakya Türk toplumu adına biraz olsun mesafe kat edin. Gelin oradaki azınlık okullarını yeniden açın, oradaki azınlık kurumlarımızın tabelalarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları gereği gelin yerine asın. Gelin iki müftümüzü atayın ve bu toplum, iki toplum adına atılan bu adımla tarihe altın harflerle adınızı yazsın.

Sözlerimi sonlandırırken, Hepinize tekrar saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Ne Mutlu Türküm Diyene” dedi.

Törenin sonunda günün anısına Genel Başkan Hasan Küçük, İpsala Kaymakamı Ömer Sevgili, T.C. Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal ve İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü Başkanı Rıdvan Doğan’a plaket sundu ve İpsala Kaymakamı Ekrem Güngör’den Ata toprağını Samsun’a götürmek üzere teslim aldı.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015