Ne Mutlu Türküm Diyene...
BTTDD, ABTTF ve DEB Protokol İmzaladı
Geri Dön
BTTDD, ABTTF ve DEB Protokol İmzaladı
Dünya Barış Günü olan 1 Eylül Cumartesi günü Gümülcine’de gerçekleştirilen törene, DEB Partisi, Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu ve Türkiye’deki Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkezi arasında imzalanan işbirliği protokolü damgasını vurdu.
01/09/2012
BTTDD, ABTTF ve DEB Partisinden İşbirliği Protokolü
Dostluk – Eşitlik - Barış (DEB) Partisi 21’inci yaşını kutladı

Aynı zamanda Dünya Barış Günü olan 1 Eylül Cumartesi günü Gümülcine’de gerçekleştirilen törene, DEB Partisi, Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu ve Türkiye’deki Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkezi arasında imzalanan işbirliği protokolü damgasını vurdu.

Törende, partinin eski başkanlarıyla, partinin kuruluşunda yer alanlara plaket verildi. DEB Partisi’nin son iki yılda yaptığı çalışmalar ise sinevizyon gösterisiyle tanıtıldı. DEB Partisi’nin kuruluş yıldönümü etkinliğine partinin Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, parti yönetim kurulu üyeleriyle, MYK üyeleri, parti çalışanları, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener, Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman, Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Burhanettin Hakgüder, Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu Başkanı Halit Habipoğlu, Dr. Sadık Ahmet’in eşi ve parti eski başkanı Işık Ahmet, Mustafçova Belediye Başkanı Mustafa Cukal, Rodop ili eski milletvekilleri İlhan Ahmet ve Ahmet Mehmet, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ahmet Kara, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Koray Hasan, BAKEŞ Başkanı Cemil Kabza, Trakya Tütün Üreticileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Esat, Gümülcine Belediyesi Eşitliğe İlk Adım Listesi Başkanı Sibel Mustafaoğlu, MMMMC Başkanı Asım Çavuşoğlu, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Asbaşkanı Osman İsmail, Şapçı Azınlık Derneği Başkanı Necla Çavuş, BTTDD Keşan Şube Başkanı İsmail Beyli, Kozlukebir Belediyesi Toplumsal Hareket Listesi Başkanı Saadettin Şakir, Selanik’teki Makedonya Müslümanları Derneği Başkanı Osman İsmailoğlu, Güney Meriç Derneği Bekir Mustafaoğlu, Kalkanca Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Hasan Çakır, Eyalet Meclis Üyesi Sevgi Salim ve diğer davetliler katıldı. 

Sunuculuğunu Sibel Gülistan’ın yaptığı anma etkinliği partinin kurucusu Dr. Sadık Ahmet ve vefat eden diğer azınlık büyükleri için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Daha sonra partinin kuruluşunda yer alan isimler okundu.

DEB PARTİSİ GENEL BAŞKANI ALİ ÇAVUŞ

DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş yaptığı konuşmada parti olarak son iki yıl içinde yaptıkları atılıma değindi. “DEB Partisi’ni yeninde ayağa kaldırmak, canlandırmak ve Yunanistan siyasi hayatı içinde var etmek bizim hayalimizdi” diyen Mustafa Ali Çavuş, “Bunu gerçekleştirmek için öncelikle yönetim kurulunda yer alan arkadaşlarımızla sık sık biraraya geldik. 2010 yılında gerçekleştirdiğimiz kongreden bir yıl önce değerli dostum İskeçe il teşkilatı başkanı Ozan Ahmetoğlu’yla, Hasan Hasan’la, Ali Pencal’la, Koray Hasan’la, Murat Yunus’la, İsmail Karagöz’le ve diğer arkadaşlarla bir araya geliyorduk. DEB Partisi’ni ayağa kaldırıp, Batı Trakya Türkü’nün uğradığı haksızlıkları dünyaya duyurmak istiyorduk.” ifadelerine yer verdi. 

Batı Trakya Türkleri’nin yıllarca diğer partilere yöneldiğini, bu partilerde siyaset yapmaya çalıştığını ifade eden Ali Çavuş, “Ancak Batı Trakya Türkü ne yazık ki bu partilerde yıllarca beklediğini bulamadı. İkinci sınıf vatandaş muamelesi görmeye devam etti. Burada sırası gelmişken partimizin kurulmasında emeği geçen herkesi kutluyorum. Ayrıca DEB Partisi’ni iki yıl önce yaptığımız kongreyle ayağa kaldırıp, iki yıl içinde büyük bir aşama katetmemize neden olan partimizin yöneticilerine ve bu partiye gönül vermiş tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Parti Genel Başkanı Ali Çavuş, amaçlarının Batı Trakya Türk toplumunun sesini ilk olarak Yunanistan’a, Türkiye’ye, Avrupa’ya ve tüm dünyaya duyurmak olduğunu belirterek, azınlık sorunlarının 2012 yılında hala devam ettiğini vurguladı. 

Kısa zaman içinde parti genel merkezini yenilediklerini, ilk kez İskeçe’ye büro açarak İskeçe il teşkilatını oluşturduklarını, son olarak da Meriç il teşkilatı bürosunun açılışını yaptıklarını söyleyen Ali Çavuş, bundan sonraki hedeflerinin Selanik ve Atina olduğunu dile getirdi. 

IŞIK AHMET

DEB Partisi kurucusu Dr. Sadık Ahmet’in eşi ve partinin eski başkanlarından Işık Ahmet yaptığı konuşmada, “Az önce sayın başkan konuşurken bu 21 yıl bir film şeridi gibi gözümün önünden geçti. Sadık Ahmet’in öldüğü gün adeta bulutlardan yere çakılmış gibi olmuştum. Eşini kaybetmiş bir kadın ve babalarını kaybetmiş iki evlat. Üstelik de yoğun bakımda olan bir kızım vardı. Bu durum bana çok zor günler yaşattı. O gün etrafımı saran yüzlerce insan bana ‘Şimdi ne olacak?’ diye soruyordu. Bana ‘senin halin ne olacak’ diye soran yoktu. Bana ‘partinin başına geç’ dediler. Böyle bir şey o güne kadar hiç aklıma gelmemesine rağmen dava arkadaşlarımızın yardımıyla hasbelkader bu partinin başına geçtim. Daha sonra bu partiyi bırakmadık ve yaşattık. Şimdi gençlerin bu partiye sahip çıktığını ve partiyi çok önemli bir yere getirdiklerini görüyorum. Dr. Sadık’ın hayallerinin gerçekleştiğini görüyorum.” dedi.

Işık Ahmet konuşmasının ardından, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş’a, ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu’na ve Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu İlhan Şener’e birer kalem hediye etti. 

GÜMÜLCİNE MÜFTÜSÜ İBRAHİM ŞERİF

DEB Partisi’nin 21. kuruluş yıldönümünde konuşan Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, DEB Partisi’nin kurulduğu günleri anımsattı ve partinin azınlık için hayırlı olacağına inanan kişilerin partiyi kurduklarını söyledi. Müftü Şerif “Partimiz o günün zor şartlarına rağmen kuruldu. Ancak yüzde 3’lük barajın getirilmesiyle azınlığımız için siyaset yapma imkanı ortadan kaldırıldı. Fakat 20 yıl sonra gençler partimizin azınlığımıza yararlı olduğuna inandıklarından dolayı büyük bir heyecanla bu işe sarıldılar. Partimiz az önce sayın başkanımızın da dediği gibi İskeçe ve Meriç illerinde teşkilatın şubelerini açmıştır. Bu büyük bir gelişmedir. Ben bu davaya gönül verenleri tebrik ediyorum. Bundan sonra yapacakları tüm çalışmalarda Gümülcine Müftüsü olarak ve Dr. Sadık Ahmet’in hapishane arkadaşı olarak, dava arkadaşı olarak her zaman destekleyeceğim ve desteklemeye hazırım. Bu davaya gönül vermiş ve aramızdan ayrılanları rahmetle anıyor, bu davaya yeni katılan gençleri de gönülden tebrik ediyorum ve yolları açık olsun diyorum.” ifadelerini kullandı. 

İSKEÇE MÜFTÜSÜ AHMET METE

İskeçe Müftüsü Ahmet Mete de törenle yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Parti kurulurken ben Batı Trakya’da yoktum. Ancak buraya döndüğümde DEB Partisi, Sadık Ahmet, diğer önde gelenler falan hepsi vardı ve hepsini hatırlıyorum. Bu akşam buraya gelirken kendi kendime düşünüyorum. Milletvekilleri var, müftüler var, DEB Partisi var, diğer partiler var. Birçok sorunumuz var. Hala bu sorunlar devam ediyor. Ne yazık ki Meço ile Şinik ile uğraşılmadı ancak İbrahim Şerif’le, Ahmet Mete’yle uğraştılar. Vakıflarla kimse uğraşmıyor. Bir şey daha söyleyeceğim. Batı Trakya’da ne zaman bir şey parlasa mikropları onun içine salıverirler ve onu bitirirler. DEB partisine de bu uyarıyı yapıyorum; sonra müneccim demeyim. Müneccim olmaya gerek yok. Yakındır DEB Partisi’ne de böyle işi batıracak insanları sokmaları. Ne yapmak lazım? Ben önce azınlıkçı olmamız gerektiğine inanıyorum. Bizi temsil edecek partiye veya güce ihtiyaç vardır. Düne kadar Danışma Kurulu vardı. Peki nerede Danışma Kurulu? Senelerce toplantı yapamıyoruz. İskeçe’de bir okul birleştirme meselesi var, onu görüşmek için bile toplanamıyor Danışma Kurulu. Sizler bu DEB Partisi’ne gönül vermiş insanlarsınız. Az önce hocamın dediği gibi biz azınlık için olan herşeyin arkasında varız. Batı Trakya’nın faydasına olan herşeyde biz varız. Sizlerin çok çalışması lazım. Halka anlatmanız lazım. Çünkü bizim insanların dili çok şeyden yanmıştır. O yüzden biraz zor ikna olur. Allah yolunuzu açık eylesin.” 

RODOP MİLLETVEKİLİ AHMET HACIOSMAN

Rodop PASOK milletvekili Ahmet Hacıosman, 20 yıl önce azınlıktaki şartların ve ortamın DEB Partisi’ni doğurduğunu belirtti. Dr. Sadık Ahmet başta olmak üzere mücadele arkadaşlarıyla gece gündüz çalışarak azınlığın bir siyasi partiye sahip olabilmek için çaba sarfettiklerini dile getiren Hacıosman, “Burada Mustafa Boşnak ağabeyimizi de unutmamak lazım. Onun yaptığı fedakarlıkları hiçbir zaman unutamayız. Onu rahmetle yad ediyorum. 1990 yılında azınlığımızda siyaset tıkanmıştı. İşte bu ortamda rahmetli Dr. Sadık Ahmet, DEB Partisi’ni kurdu. Bu davaya duyduğu inanç sayesinde bunu başardı. Bu toplumun sorunlarının anlatılması lazım diyerek bu parti hayata geçirildi. Bu toplumun hakkının hukukunun aranması için bu partinin yaşaması lazım geliyordu. Ben bu vesileyle bu partiye gönül veren ve bu partinin yaşaması için gayret sarfeden arkadaşları tebrik ediyorum. Ülkemize, azınlığımıza yararlı işlerde bulunmasını temenni ediyorum.” dedi. 

ABTTF BAŞKANI HALİT HABİPOĞLU
 
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu Başkanı Halit Habipoğlu, 29 Ocak 1988 ve 29 Ocak 1990 olaylarından sonra DEB Partisi’nin kurulduğunu hatırlatarak, “29 Ocak olmasaydı belki DEB Partisi olmayabilirdi. Federasyonumuz da büyüklerimiz tarafından 29 Ocak’tan sonra kuruldu. Bugün ABTTF olarak Avrupa’daki birçok uluslararası toplatıya katılıyoruz ve azınlığımızın sorunlarını anlatıyoruz. Yunanistan da bu toplantılarda cevap hakkını kullanarak kendi tezlerini savunuyor. Bizler vatanımızı seven insanlarız. 1923 Lozan Barış Antlaşması’na göre dini ve eğitim özerkliğimiz var. Ama ne yazık ki bu konularda ciddi sorunlar yaşanıyor. Bunları dile getireceğiz ve bunların mücadelesini vereceğiz. Sayın müftümüz konuşmasında ‘önce azınlıkçı olmamız gerekiyor’ dedi. Ben de hepinizi önce azınlıkçı olmaya davet ediyorum.” dedi.

BTTDD BAŞKANI BURHANETTİN HAKGÜDER

Gümülcine’de yapılan DEB Partisi 21. kuruluş yıldönümüne katılan Türkiye’deki Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Burhanettin Hakgüder, DEB Partisi’nin Yunanistan demokrasisinin bir sonucu olduğunu söyledi. Hakgüder, “21 yıl önce demokrasiye inancını partiyi kurarak gösteren Batı Trakya Türkü bugün de bu partisine sahip çıktığını göstermektedir. Çünkü Batı Trakya Türkleri 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması dışında hiçbir talebi olmayan, eşine çok az rastlanır, hukukun dışına hiç çıkmamış bir azınlıktır. Devletine sadık bir azınlık olarak yaşamıştır. Ama kendi inanç ve kültürlerinden de hiç taviz vermemişlerdir. Bu, Batı Trakya Müslüman Türk azınlığının hasletlerinin en güzel işaretidir. Hiç şüphe yok ki 21 yıl önce bu partiyi kuran Dr. Sadık Ahmet, bu toplumun hasletlerini bilerek bu partiyi kurdu. O, toplumunu çok iyi tanıyordu. Bunun için lider olarak kabul edildi. Ölümünün üzerinden bunca yıl geçmesine rağmen, binlerce insan tarafından anılıyorsa, kurduğu partinin üyeleri ve yöneticileri bugün daha büyük bir şevkle partiye sahip çıkıyorsa, toplum sahip çıkıyorsa, o da liderin verdiği kararın ne kadar doğru olduğunu gösterir. Bir de tüm bu yıllar içinde sayın Mustafa Boşnak’ın inancını unutamıyorum. Mekanı cennet olsun.” dedi. 

ESKİ BAŞKAN VE KURUCU ÜYELERE PLAKET

Yapılan konuşmalardan sonra DEB Partisi eski başkanlarıyla, kurucu üyelere plaket verildi. Partinin kurucusu Dr. Sadık Ahmet’in eşi ve partinin eski başkanı Işık Ahmet, plaketini parti Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş’tan aldı. Partinin eski başkanlarından ve Rodop ili milletvekili Ahmet Hacıosman’a ise plaketini DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İskeçe İl Teşkilatı Sorumlusu Ozan Ahmetoğlu verdi. 2007 yılından 2010 yılına kadar parti başkanı olarak görev yapan merhum Mustafa Boşnak’ın oğlu Cahit Boşnak’a ise plaketini DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Rodop İl Teşkilatı Sorumlusu Hasan Hasan sundu.

Parti kurucuları ise plaketlerini DEB Partisi Yönetim Kurulu ve MYK üyeleri tarafından aldı. 
 
İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ 

Etkinlikte ayrıca DEB Partisi, ABTTF ve BTTDD Genel Merkezi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokole üç kurum başkanı imza attı.
Etkinlikte partinin iki yıllık çalışmalarının anlatıldığı bir sinevizyon gösterisi yapıldı ve bir tanıtım broşürü dağıtıldı. 

Gecede ayrıca partinin 21. yıl pastası da parti yönetim kurulu üyeleri tarafından kesildi. Kuruluş yıldönümüne, Batı Trakyalı gençlerin oluşturduğu “Grup Türkü” seslendirdiği birbirinden güzel Rumeli türküleriyle renk kattı.
 
 

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015