Ne Mutlu Türküm Diyene...
Bursa Şube Yöneticimiz Ahmet Serdarı Tebrik  Ediyoruz
Geri Dön
Bursa Şube Yöneticimiz Ahmet Serdarı Tebrik  Ediyoruz
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Program Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Serdar, Batı Trakya'da yaptığı araştırmada, Türk Azınlığın ağır ekonomik krize rağmen en önemli sorun olarak eğitimi gördüğünü ortaya koydu ve bu bilgilerle uluslararası kongrede 'en iyi sunum'u yaptı.
18/01/2018

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Program Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Serdar, Batı Trakya'da yaptığı araştırmada, Türk Azınlığın ağır ekonomik krize rağmen en önemli sorun olarak eğitimi gördüğünü ortaya koydu ve bu bilgilerle uluslararası kongrede 'en iyi sunum'u yaptı.

Aynı zamanda Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Bursa Şubesi'nde STK'larla İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Ahmet Serdar, geçtiğimiz günlerde Arnavutluk'un başkenti Tiran'da gerçekleştirilen 'Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi'ne Uludağ Üniversitesi adına katıldı. Serdar, burada, bir süre önce Batı Trakya'da Gümülcine, İskeçe ve Dedeağaç'ta Türk nüfusun ağırlıklı ortamalarını dikkat alarak yaptığı araştırmada elde ettiği çarpıcı sonuçları paylaştı.

Bildirisinde anketin bir sorusuna verilen cevap üzerine yoğunlaşan Serdar, ekonomik kriz gibi hayati bir bir mesele varken Batı Trakya'da Türk Azınlığın öncelikli sorun olarak eğitimi gördüğünün altını çizdi. Serdar, bölgedeki insan hakları ihlallerine de dikkat çekmeyi ihmal etmedi. Bu sunum, 'Kongre Düzenleme Komitesi' tarafından 'En İyi Tebliğ' seçildi ve bununla ilgili belge Yrd. Doç. Dr. Ahmet Serdar'a verildi.

Konuyla ilgili bilgi veren Ahmet Serdar, uzun süredir Batı Trakya'daki üç ilde büyük emekler sonucunda yaptığı anketten önemli ve bir o kadar da dikkat çekici veriler elde ettiğini kaydetti. Tiran'da Batı Trakya Türklerinin güncel sorunlarını farklı ülkelerden gelen bilim insanlarına anlatma fırsatı bulduğunu belirten Serdar şunları kaydetti: ''2017 yılı içerisinde Batı Trakya genelinde yapılan ampirik çalışmaya değindim ve verilerin yer aldığı grafiği analiz ettim. 10 yıldır ekonomik krizle boğuşan, hatta bölgenin Yunan asıllı yerleşiklerine göre krizden çok daha fazla etkilenen Türk Azılığı mensuplarının eğitim sorununu daha önemli bir sorun olarak görmelerinin manidar olduğunu tartışmaya açtım. Türk Azınlığın 'Milli kimlik, Müftülük, Vakıflar' gibi kronikleşmiş sorunlarını da dile getirmeye çalıştım. Sunumun ilgi görmesi ve kongrenin 'en iyisi' seçilmesi beni fazlasıyla mutlu etti. Ancak bir Batı Trakyalı olarak mensubu olduğum Türk azınlığın sorunlarını buralarda dile getirebilmenin mutluluğu her şeyin ötesinde...''

Ahmet Serdar 1972 yılında Gümülcine'de doğdu. İlköğrenimini Gümülcine II. Azınlık Okulunda tamamladı. Orta ve lise eğitimini Bursa Erkek Lisesi'nde bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü'nde yüksek öğrenimine başladı. Batı Trakya Genç Akademisyenler Topluluğu'nun (GAT) kuruluş çalışmalarında yer aldı ve topluluğun ilk asbaşkanlığını yaptı. Yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra Bursa'ya döndü ve tekstil sektöründe çalışmaya başladı. Tekstilde önce ücretli sonra girişimci olarak çalıştığı yıllarda, Uludağ Üniversitesi'nde İktisat Anabilim dalında yüksek lisans çalışmalarına devam etti. 2002 yılında 'Batı Trakya Türklerinin Ekonomik Durumu ve Sorunları' konulu teziyle yüksek lisans derecesi aldı. Aynı yıl Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde İktisat Teorisi ve İktisat Tarihi Anabilim Dalında doktora çalışmalarına başladı. 2008 yılında savunduğu “AB Üyeliğinin Yunanistan Ekonomisine Etkileri ve Türkiye'nin Üyeliği Bakımından Bir Değerlendirme” konulu teziyle doktora derecesi aldı. Yunanistan'da askerlik görevini tamamladıktan sonra Trakya Üniversitesi'nde Yardımcı Doçent olarak çalışmaya başladı. 2014 yılından bu yana Uludağ Üniversitesi'nde çalışmaktadır. Uluslararası bilimsel kongrelerde Batı Trakya Türklerinin de konu edildiği tebliğler sunmuş, ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde alanıyla ilgili çeşitli makaleler yayınlamıştır. Ahmet Serdar, Ayşe Serdar ile evli ve 2 çocuk babasıdır.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015