Ne Mutlu Türküm Diyene...
Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri Gerçekleştirildi
Geri Dön
Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri Gerçekleştirildi
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Denetim Kurulu Üyesi Necmettin Kahya konuşmacı olarak katıldığı Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri Gerçekleştirildi
09/08/2021

UNESCO tarafından ve T.C. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 2021 yılının ‘Hacı Bektaş Veli Anma Yılı’  ilan edilmesi münasebetiyle ‘Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yılı’ anma etkinlikleri kapsamında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) ve Türk Tarih Kurumu işbirliğinde ‘Hünkâr Hacı Bektaş Veli Sempozyumu ve Anma Etkinliği’ düzenlendi. Sempozyumun Rumeli Bektaşi erenleri konulu dördüncü oturumuna  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Denetim Kurulu Üyesi Necmettin Kahya konuşmacı olarak katıldı. Ayrıca Batı Trakya’dan Seyyid Ali Sultan Dergahı Bektaşi babalarından Hasan Apti ve Ahmet Paşa katılımcı olarak yer almıştır.

NEVÜ Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen ‘Hünkâr Hacı Bektaş Veli Sempozyumu ve Anma Etkinliği’ne; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz ve Yücel Menekşe, Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir, Nevşehir İl Emniyet Müdürü Mehmet Artunay, Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Ekici, Hacıbektaş İlçe Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok, İlçe Kaymakamları ve davetliler katıldı.

Dört Başlıkta Dört Oturum Gerçekleştirildi.

NEVÜ Kültür ve Kongre Merkezi Damat İbrahim Paşa Konferans Salonu’nda Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin ve Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin’in açılış konuşmalarının ardından yurt içinden ve yurt dışından davetli konuşmacıların katılımlarıyla gerçekleştirilen sempozyumun oturumlarına geçildi.

‘Anadolu Bektaşi Erenleri’ konulu sempozyumun ilk oturumu NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu’nun oturum başkanlığında konuşmacılar Prof. Dr. Hamiye Duran, Dursun Gümüşoğlu, Mustafa Özcivan, Hüseyin Hürrem Ulusoy, Hüseyin Dedekargınoğlu ve Prof. Dr. JanosSipos’un  katılımlarıyla gerçekleştirildi.

‘Horasan Bektaşi Erenleri’ konulu sempozyumun ikinci oturumu Prof. Dr. Hayrettin İvgin’in başkanlığında konuşmacılar Prof. Dr. Ali Yaman, Prof. Dr. Ahmet Taşğın, Baki Yaşa Altınok, AnwarAbdulrazak Hassan El Musawi ve Ali Mohammed Darweesh Al-Kaki’nin katılımlarıyla yapıldı.

‘İstanbul Bektaşi Erenleri’ konulu sempozyumun üçüncü oturumu Prof. Dr. Süleyman Solmaz başkanlığında konuşmacılar Doç. Dr. Fahri Maden, Muharrem Ercan, Doç. Dr. Özgür Savaşçı ve Prof. Dr. Haşim Şahin’in katılımlarıyla tamamlandı.

‘Rumeli Bektaşi Erenleri’ konulu sempozyumunun son oturumu ise oturum başkanlığını Prof. Dr. Haşim Şahin’in yaptığı ve davetli konuşmacı olarak Dr. Eliton Pashaj, Admir Mukodemi, Necmettin Kahya, Veysel Bayram/ Aldzhan Mustafa, Memish Merdan ve Arben Sulejmani’nin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Dört başlıkta ve dört oturumda gerçekleştirilen sempozyum, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin’in sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür konuşmalarının ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Anma etkinliğinin ikinci günündeAnadolu irfanının sönmeyen ışığı Hünkar Hacı Bektaş Veli, vefatının750. Yıldönümü Nevşehir ‘in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen törenle anıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘İnsanlığın özü sevgi, barış ve kardeşlik’ sloganı ile Hacı Bektaş Veli Müzesi önünde etkinlik düzenlendi. Programda, Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy birer konuşma yaptı.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015