Ne Mutlu Türküm Diyene...
İpsala'da Atanın Evinden Gelen Toprağı Teslim Aldık
Geri Dön
İpsala'da Atanın Evinden Gelen Toprağı Teslim Aldık
Her yıl düzenli olarak tekrarlanan ve  bu yıl İpsala sınır kapısında 31. ncisi düzenlenen  Atatürk’ü Anma ve Barış Koşusundaki toprak töreni 16 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirildi.
17/05/2019

Her yıl düzenli olarak tekrarlanan ve  bu yıl İpsala sınır kapısında 31. ncisi düzenlenen  Atatürk’ü Anma ve Barış Koşusundaki toprak töreni 16 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirildi.

Selanik’ten Atatürk’ün doğduğu evden alınan toprak, 19 Mayıs törenlerinde Samsun Valisine teslim etmek üzere Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin tarafından teslim alındı.

Törene Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av.Necmettin Hüseyin, T.C. Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, İpsala Kaymakamı Enis Aslantatar, İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Teşkilat Başkanı Musa Yurt, Soma Şube Başkanı Mehmet Akın, Keşan Şube Başkanı İsmail Beyli ve yöneticileri katıldı.

Tören saat 11.00’de saygı duruşundan sonra Keşan bandosu eşliğinde söylenen İstiklal Marşı ile başladı. İpsala Anadolu Lisesi öğrencisi Şahin Ergene “Çocukluğuma Ağıt” isimli şiiri okudu ve halk oyunları gösterisi sunuldu.

Programın ilk konuşmasını Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av.Necmettin Hüseyin  yaptı.

Hüseyin yaptığı konuşmada;"Sevgili Başkonsolosum, değerli Belediye Başkanım, değerli protokol, hepinizi Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Bu kürsülere çıkarken ağzımızdan çıkan her söze dikkat etmemiz gerekiyor. Günün anlamıyla ilgili sözler zaten gönlümüzden geçen, her sene burada ifade ettiğimiz sözlerdir. Bizler böylesine anlamlı bir organizasyonun içerisinde otuz yılın üzerindeki bir süre içerisinde olmaktan hep mutluluk, gurur, onur duyduk. Her zaman bizler 16 Mayısı, 19 Mayısı anlatmak için buraya geldiğimizde burada kürsüde özenle ifade edeceğimiz konuşma cümlelerimizi seçiyorduk. Ancak görüyoruz ki Türkiye Cumhuriyetinde bu yıl 100. yıl vesilesiyle Türkiye’nin her yerinde hem 16 Mayıs, hem 19 Mayıs, hem de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milleti için yaptıklarını herkes bizden çok daha fazla anlatıyor. 100 yılda Türk halkına bende bu yönüyle teşekkür etmek istiyorum. Görüyoruz ki 100. yıla özel birçok etkinlik var bu sene. Bizim de dernek olarak projemiz  yıl içerisinde en az on bin Batı Trakyalı genci Anıtkabir’e götürmektir. Atanın manevi huzurunda o anlamlı anı yaşatmaktır. Gençlerimizi yıl boyu Ankara'ya taşıyacağız.

Bizler Batı Trakyalı olmak hasebiyle oradan gelmiş Yunan vatandaşı olarak, azınlık olarak, Batı Trakya’da yaşamış insanlar olarak hep derdimizi anlatmak zorunda kaldık. Hep sorunlar içerisinde Avrupa’nın göbeğinde, Avrupa Birliği sınırları içerisinde azınlık olarak yaşamanın verdiği sıkıntıları yaklaşık yüz yıldır yaşıyoruz. Yunanistan’a baktığımızda sınırları içerisinde Batı Trakya'da yaşayan azınlığın Yunan yetkililer tarafından sesinin taleplerinin yeterince algılanmadığını düşünüyoruz. Bugün otorom itibarı ile  bizim yüzümüz hazır kürsüde oraya doğru dönmüş iken ben sayın Çipras başta olmak üzere Yunanlı yetkililere seslenmek istiyorum. Bakın biz bu kürsüde yıllardır sözlerimizin sonunda hep "Ne Mutlu Türküm Diyene" diyerek sözlerimizi bitiriyorduk, ben bugün bu sözlerle "Ne Mutlu Türküm Diyene" diyerek başlamak istiyorum. Öncelikle Batı Trakya’da yaşayan insanlar "Öz be, Öz Türktür." Bunu artık kabul ederek burada bu insanların yaşadığı sıkıntılara son verin. Gelin müftülüklerimize saldırmaktan vazgeçin. Daha sayın Çipras’ın birkaç gün önce İskeçe’ye ziyaretinde dedi ki biz müftülük seçimini kurullar vasıtasıyla yapacağız, bir şekilde insanların gönlüne su serpecek değişiklikleri gerçekleştireceğiz. Bizlerde bu sözler karşısında yaptığımız açıklamada da kendilerine şunu söyledik; bakın İslam dininde bir seçilmişler, elit grubu yoktur. Batı Trakya'da İslam dininin müftüsünü de halktan başka kimse seçemez. Yaklaşık yüz yıllık uluslararası anlaşmalar temelinde hukuki özerkliği olan bir toplumun haklarını gasp edemezsiniz. Siz atadadığınız kimseler tarafından oradaki müftüleri seçtiremezsiniz. Oradaki müftüler seçilmiş müftüler oradaki azınlığın seçtiği müftülerdir. Gelin bunu kabul edin. Gelin Batı Trakya’daki kurumlarımızın indirdiğiniz tabelalarını törenle yerine asın. Bu saygısızlığa son verin. Gelin orada azınlığa ait bizim yönettiğimiz okulların kapanmasına neden olduğunuz şartları ortadan kaldırın, üç yüzün üzerindeki okulumuzun yeniden hayat bulmasını sağlayın. Bizler Türkiye Cumhuriyeti’nde oradaki kardeşlerimizin yaşadığı sıkıntıları fazlasıyla hissediyoruz ve oradaki kardeşlerimizin haklarını yasal sınırlar içerisinde de var olduğumuz sürece aramaya, o hakları korumaya devam edeceğiz. Bu mücadeleden vazgeçme gibi bir düşüncemiz yok. Bunu bir yere lütfen not edin.

Bunun dışında önümüzdeki günlerde yerel seçimler var. Hizmet ve yapılan muamele karşılığını bulur. Batı Trakya’da seçim zamanı Türk vardır diyen insanların sonrasında nasıl inkar ettiğini gördükten sonra herhalde bu seçimlerde Türk aday olan belediyelerde yine Türk’ün oyunun Türk’e gideceğini düşünüyoruz. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği olarak da her seçimde olduğu gibi buradan binlerce soydaşımızı bölgeye taşıyıp, vatandaşlık haklarını yapmalarını sağlayacağız.  Tabi yerel seçimlerle birlikte yine Batı Trakya’da aynı gün gerçekleşecek olan Avrupa Parlamentosu seçimleri var. Burada da merhum Dr. Sadık Ahmet’in, değerli liderimizin kurduğu DEB Partisi Avrupa Parlamentosu seçimlerine kendi adaylarıyla giriyor. Toplumumuza şunu ifade etmek istiyoruz.Partimizin adayı olan yerde, bizlerin olduğu yerde elimiz başkasına oy vermeye gidemez. Bu hassasiyeti azınlığın her bireyinden bekliyoruz.

Ben bu anlamlı günde bu mesajların yerini bulması dileği ile sözlerimi çok fazla uzatmadan hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Türkiye Cumhuriyetinin Türk Milletinin bugün 16 Mayıs itibarıyla 100. yılında şahlanışı için yürüyüşe kalkıldığı gündür. İstanbul’dan Samsun’a hareket edildiği gündür. Ne mutlu ki böyle bir günü 100. yılında yaşıyoruz. Saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Masterları Atletizm Kulübü Genel Sekreteri Dilek Kalmaz’ın, , T.C. Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu’nun konuşmalarının ardından Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Necmettin Hüseyin Adaletoğlu ile T.C. Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, İpsala Kaymakamı Enis Aslantatar, İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal ve İstanbul Masterler Atletizm Spor Kulübü Başkanı Rıdvan Doğan'a  plaket takdim etti.

İpsala Kaymakamı Enis Aslantatar, tarafından Samsun'a, götürülmek üzere Atatürk’ün doğduğu evden alınan toprak Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Av.Necmettin Hüseyin’e 19 Mayıs törenlerinde iletilmek üzere teslim edildi.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015