Ne Mutlu Türküm Diyene...
Kara Hudut Kapıları Normale Dönüyor
Geri Dön
Kara Hudut Kapıları Normale Dönüyor
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin yayınladığı açıklamada kara sınır kapılarının açılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
29/06/2020

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin yayınladığı açıklamada kara sınır kapılarının açılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Genel Başkan Av.Necmettin Hüseyin " Değerli üyelerimiz Yunan vatandaşlığını koruyan veya orada oturum hakkı olanlar için Batı Trakya’ya geliş gidişlere ilişkin her ne kadar yaklaşık bir aydır sıkıntılarımız sona ermiş olsa da zaman zaman araç geçişlerine, zaman zaman ise Yunan gümrük yetkililerinin münferit olumsuz davranışları nedeni ile ufak tefek sıkıntılar yaşanmaktaydı.

Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti tüm kara sınır kapılarını yaklaşık 20 gün önce açması ile Türkiye’den çıkışlarda ve Türkiye’ye girişlerde herhangi bir sorun kalmamıştır. Aynı şekilde karantina uygulaması da kaldırılmıştı. Ancak AB ülkelerinin diğer ülkeler ile kara sınır kapılarından giriş çıkışların diğer ülkelere açılması konusunda beklenen tarih olarak 01 Temmuz 2020 olarak birlik üyelerince telaffuz edilmekteydi.

Beklenen oldu ve bugün basına da yansıyan karar sonrasında Yunanlı yetkililerce, corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında kapattığı 14 sınır kapısından 7 tanesinin 01 Temmuz 2020 tarihi itibariyle açılacağı açıklandı. Açılacak olan sınır kapıları arasında Türkiye-Yunanistan İpsala - Kipi ve Pazarkule - Kastanies sınır kapısının da olduğu ifade edildi.

Yunan medyası, açılan sınır kapılarının sınır komşusu olan Kuzey Makedonya ile olan sınır kapısı Evzoni, Kakavia, Kristallopigi, yine kuzeyde Bulgaristan’la olan Promahona, Nimfea ve doğu sınırında Türkiye ile Edirne İlinde İpsala - Kipi ve Pazarkule-Kastanies sınır kapılarının da açılacağını belirtti.

Yapılan açıklama doğrultusunda Türk vatandaşları için bir yasak beklentisi olmamakla birlikte hangi ülke vatandaşlarının Yunanistan’a giremeyeceğinin ise birkaç gün içerisinde açıklanması beklenmektedir. Kara, hava ve deniz yolu ile Yunanistan’a girecek olan yabancı turistlerin 48 saat önceden  https://travel.gov.gr adresinden kimlik bilgilerini, hangi ülkeden geldiğini ve Yunanistan'da nerede kalacağı gibi bilgileri içeren matbu formu doldurmaları gerekecektir. 

Gelecek turistlerin tamamına test zorunluluk koşulmamakla birlikte Yunan Kamu Sağlığı Teşkilatı tarafından örnekleme yöntemiyle gelenler arasından ziyaretçilere test yapılacağı ve sadece pozitif çıkanların belirlenen hastanelerde 14 gün boyunca karantinada kalacakları belirtilmektedir. Dinamik bir süreç yaşanan sınırları aşan seyahatler konusunda güncellenecek bilgilerin seyahat öncesi dikkatle takip edilmesi de tarafımızdan önerilmekte ve ihmal edilmemelidir.

Bir yanımız hep doğduğumuz yerlerde olması nedeniyle kademeli olarak kalkan pandemi tehdidi ile koyulan yasakların geliş-gidişler açısından kaldırılması sıkıntıyı bir nebze olsun sona erdirmesini memnuniyetle karşıladığımızı belirtmek isteriz. Pandemi tehdidinin geçmiş günlere nispeten azalması ve alınacak tedbirlerle önlenebilir olduğunun kabulü doğrultusunda Türk vatandaşı olarak Yunanistan’a ve Batı Trakya’ya seyahat edecek insanlara iki ülke sınırlarınında açılması önemlidir.

Tabii ki unutulmaması gereken en önemli şey seyahatler esnasın da gerekli tedbirlerin alınması, bireysel önlemlerin alınması ve özenli davranışların sergilenmesidir. Daha öncede belirttiğim gibi bu süreçte Bursa’dan 300 kişi, İstanbul’dan 900 kişi, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale ve İzmir başta olmak üzere diğer illerimizden toplamda yaklaşık 3000 kişinin evlerine ulaşmasını sağlayan derneğimize yönelik üyelerimizden gelen güven için teşekkür ederken bu süreçte bizleri en fazla mutlu eden ise bir kardeşimizin dahi bile herhangi bir rahatsızlık veya sağlık sorunu dahi yaşamadan güvenli seyahat etmelerini sağlamak olmuştur.

Diğer taraftan bugün malesef iki ülke ilişkileri açısından seyahatten çok daha öteye sorgulanması ve değerlendirilmesi gereken bir olay olmuştur. Bir değişim olabilirmi diye düşündüğümüz Batı Trakya ziyaretinde bizlerden Türk azınlık temsilcilerinden kaçan Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu  bugün de Ege Adaları üzerinden iki ülke ilişkilerinde adeta bir tahrik operasyonuna imza atmıştır. Son Batı Trakya ziyareti ve bugünkü ziyaretine ilişkin Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu’nun tahrik haline dönüşen Eşek Adası'nı ziyaretine ilişkin geniş değerlendirmemizi de kamuoyuyla paylaşacağız. Ancak bugün yapılan bu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerde derinleşen çatlağı biraz daha derinleştireceği kesindir. Barış denizi olması gereken hem umudumuzun bu olduğunu belirttiğimiz Ege maalesef bu ve benzeri tutum ve yaklaşımlarla önümüzdeki dönemde daha da fazla kaynamaya devam edecektir. Bir kez daha bu ve benzeri siyasi derinlik içermeyen girişimleri şiddetle kınıyoruz. Bu konuda geniş değerlendirmemizi kamuoyu ile paylaşacağımızı belirterek tüm üyelerimize ve seyahat edecek kişilere seyahat öncesi güncel bilgileri teyit etmelerini tavsiyemizi tekrarla sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz “dedi.

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015