Ne Mutlu Türküm Diyene...
Yunan Devleti Bizi Yine Şaşırtmadı!
Geri Dön
Yunan Devleti Bizi Yine Şaşırtmadı!
Demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden, AB üyesi, İnsan Hakları Havarisi kesilen ve her platformda Hukukun üstünlüğüne dem vuran Yunanistan devleti nedense bizi maalesef yine şaşırtmadı.
07/04/2016

Demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden, AB üyesi, İnsan Hakları Havarisi kesilen ve her platformda Hukukun üstünlüğüne dem vuran Yunanistan devleti nedense bizi maalesef yine şaşırtmadı.

Evet Yunan Devleti tanımlamasını bilerek yapmaktayım, uygulamaların sorumlusu siyasi hükümetlerdir, fakat nedense Yunanistan’da son 30 – 40 yıldır birbirine tam zıt siyasi hükümetler iktidara gelse bile, Batı Trakya Türk Azınlığına uygulanan haksız politikalarda gram şaşma yaşanmamakta ve Batı Trakya’da bu güne kadar gerçekleşmiş tüm seçim tarihlerinde azınlık mensupları bazında en büyük desteği alarak bünyesinde üç Türk azınlık mensubu milletvekilini barındıran toplumun umut beslediği mevcut hükümet de bu çizgiyi değiştirmekte başarılı olamamaktadır.

Yunanistan Eğitim, Araştırma ve Dinişleri Bakanlığı Rodop İli İkinci Dereceli Okullar Müdürlüğü tarafından, Rodop ilindeki Celal Bayar Azınlık Lisesi ve Hayriye Medresesi’ne 31-03-2016/Φ20.3/1941 tarihli ve protokol numarasıyla gönderilen “Azınlık Okullarındaki Duyurular” başlıklı yazıda, okul müdürlerinin öğrencileri konu alan her çeşit duyuruda resmi dili kullanmaları istenmektedir.

Bu yazının gönderilmiş olması bile Yunan Devletinin Lozan Antlaşmasını ve Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanmış olunan kültür protokollerini hiçe saydığının veya çiğnediğinin ispatıdır.

Batı Trakya Türk Azınlığının tüm hakları, Uluslararası Lozan Antlaşması’nın 37 – 45. Maddeleri ile mütekabiliyet esasına dayalı olarak İstanbul ve Gökçeada’da yaşayan Rumlarla karşılıklı olarak güvence altına alınmıştır. Bunun ana unsurlarından biri de ana dilde eğitim hakkıdır.

Ana dilde eğitim hakkı güvence altına alınmış Batı Trakya Türk Azınlık mensubu öğrencilerine resmi dilde duyuru yapılmasını istemek hem hukuk bilmezlik, hem de aymazlıktır. İnsan hakkı ihlalinin tarifinin ta kendisidir.

Bu uygulama, geçtiğimiz aylarda çeşitli hak ihlal ve gasplarına karşı imza kampanyası başlatan Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisinin ne kadar doğru bir karar aldığının ve Batı Trakya Türk toplumunun buna ne kadar çok sahip çıkması gerektiğinin de ispatıdır.

Geçtiğimiz aylar içerisinde iki ülke başbakanlarının ve heyetlerinin görüşmelerinin yarattığı iyimser ve çözüm odaklı politikaların hayata geçirmenin tam zamanı olduğunu düşünüyoruz. 

Yunan Devletini acilen bu hukuka ve insan haklarına aykırı uygulamalarda bulunan bürokratik zihniyetten temizlenmesi, ayrıca yıllardır mücadelesini verdiğimiz yasal kazanımlarımız olan haklarımızın da iadesi yönünde adımlar atmasını beklediğimiz beyan eder, Batı Trakya Türk Azınlık mensuplarının haklı mücadelelerine hukuk çerçevesinde daha da güçlenerek devam edeceğini kamuoyunun bilgisine sunarım.

Av. Necmettin Hüseyin

Genel Başkan

Etkinlik Rehberi
24.07.2015 Yeni Websitemiz
Güncellenen yeni websitemiz yayına alınmıştır.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - 1 Gün
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Açılış
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
2015 Yılı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri - Finaller
"SEÇEK" Mertliğin, yiğitliğin yaşatıldığı 700 yıllık bir kültürdür.
17. BATI TRAKYALILAR PANAYIRI
17. Batı Trakyalılar Panayırı ve 11. Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası
Alantepe Panayırı
Alantepe Panayırı 30 Ağustos Pazar Günü Hemetli (Organi) Bölgesinde Yapılacak.
Teşkilat Toplantısı
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 54. Dönem Teşkilat Toplantısı 28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 11.00'da BTTDD Zeytinburnu Şubesi Toplantı Salonunda yapılacaktır.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği
Hacıbeşirağa Tekkesi Sok. No:5 Cağaloğlu,
İstanbul, Türkiye
Telefon : +90 212 519 70 13 - 14
Faks : +90 212 512 70 22
E-Posta : info@bttdd.org.tr
Hakkımızda
Haber Kategorileri
Batı Trakya
Sorunlarımız
Bilgiler
İletişim
İkamet İzinleri
Çalışma İzinleri
Batı Trakyanın Sesi
Meslek Rehberi
Burs Başvuru
Canlı Yayın
Haber Abonelik
Videolar
Şubeler
Batı Trakya Tarihi
Batı Trakya Harita
Basın Videoları
Tüm hakları saklı tutulmuştur.
Copyright © 2015